| |
Zagrożenie!
Uderzy potężny mróz. Zbliża się największa fala mrozu tej zimy. Temperatura spadnie poniżej -40 stopni?

Uderzy potężny mróz. Zbliża się największa fala mrozu tej zimy. Temperatura spadnie poniżej -40 stopni?

Wszystko wskazuje na to, że styczeń 2022 przyniesie potężną falę mrozu w Europie. Fala siarczystego mrozu na pewno obejmie Skandynawie oraz wschodnią i północno wschodnią część kontynentu. Pytaniem otwartym pozostaje, czy siarczysty mróz dotrze również w głąb kontynentu. Aktualnie prognozujemy, że temperatura we wskazanych regionach w tym miesiącu spadnie miejscami poniżej -40/-30 stopni C. W Polsce w drugiej połowie obecnego tygodnia również pojawi się mróz, ale spadki temperatur będą niższe, na ogół do -16/-4 st. C. Sytuacja jest rozwojowa, bo jeśli pojawi się blokada wyżowa nad Atlantykiem lub zachodnią Europą, to większy mróz w 2 lub 3 dekadzie stycznia również może dotrzeć do naszego kraju.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury na 13 stycznia 2021 według modelu GEM

Siarczysty mróz uderzy w Europie w styczniu 2022. Temperatura spadnie poniżej -40/-30 stopni, mapy temperatur

Sytuacja jest rozwojowa. Na pewno około 6 stycznia spłynie do Polski ponownie powietrze arktyczne i znowu zanotujemy dwucyfrowy mróz w nocy. Największe mróz będzie możliwy w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń szczególnie we wschodniej połowie kraju. W tym czasie bardzo zimne powietrze arktyczne znowu osiądzie w Skandynawii.

Prognozowany mróz w Europie, 7 stycznia 2022

Siarczysty mróz w Europie, styczeń 2022 prognoza temperatury 7 stycznia 2022

W drugiej połowie aktualnego tygodnia bardzo niskie temperatury ponownie, będą notowane w Skandynawii na obszarze północnej Norwegii, a także Szwecji i Finlandii. Temperatura miejscami może tutaj spaść poniżej -30 st. C., a lokalnie niewykluczony spadek nawet poniżej -40 st. C. 

Prognozowany mróz w Europie, 9 stycznia 2022

Siarczysty mróz w Europie, czy dotrze silny mróz do Polski, prognoza temperatury 8 stycznia 2022

Zimne powietrze arktyczne i przejściowo polarne - kontynentalne osiądzie również na północnym wschodzie Europy, w tym w Rosji sięgając również co najmniej Estonii oraz północno wschodniej Białorusi i Łotwy.

Wstępnie prognozowany potężny mróz w Europie około 13 stycznia 2022

Potężny mróz w Europie styczeń 2022, kiedy będzie najzimniej, mapy temperatury

Mamy więc arcyciekawe prognozy na dalszą część stycznia. Mimo, że obecne prognozy sezonowe, zwłaszcza amerykańskiego modelu nie widzą aż tak niskich temperatur w zachodniej i środkowej Europie, gdyż prognozują silną cyrkulację strefową, to już aktualne prognozy indeksu NAO, czyli oscylacji północno atlantyckiej przewidują neutralną jego wartość lub spadek poniżej 0 z upływem 2 dekady stycznia.

Trend długoterminowy temperatury i opadów dla wschodniej Polski, od 3, do 19 stycznia 2022. Model GEM

Czy siarczysty mróz w styczniu 2022 pojawi się w Polsce

Podsumowując, w drugiej połowie tego tygodnia wróci mróz do Polski ze spadkami temperatur na znacznym obszarze kraju do około -16/-4 st. C. W Skandynawii oraz we wschodniej i północno wschodniej Europie w tym czasie będą miejscami możliwe spadki temperatur poniżej -40/-30 st. C. Czas pokaże czy fala siarczystego mrozu ze spadkami poniżej -25/-20 st. C. dotrze również do Polski z upływem 2 lub 3 dekady stycznia. Sytuacja jest rozwojowa. Wszystko zależy od tego czy ustanie cyrkulacja strefowa. Sytuację oczywiście będziemy monitorować i informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Alojz

W tam ostatnio też miał być i tylko w nocy po - 10 było. Cienizna.

04 styczeń 2022 - 20:17
Odpowiedz
Monia

Słabe masz dane. Miejscami było -20, a lokalnie nawet -25,4 st. C. , przy gruncie większy mróz https://dobrapogoda24.pl/artykul/potezny-mroz-w-polsce-temperatura-spadla-ponizej-25-stopni-przewidzielismy-to-2-tygodnie-temu

04 styczeń 2022 - 21:36
Odpowiedz