Uderzy piekielny żar. Alert pogodowy na zachodzie. Padną absolutne rekordy temperatur?
Potężna fala upałów na południowym zachodzie Europy niebawem z Portugalii i Hiszpanii przesunie się na północ, w tym nad Francję i Wielką Brytanię oraz Kraje Beneluksu. Wyjątkowo ekstremalny upał może przynieść nowe rekordy temperatur, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich. Jest spora szansa, że zostanie ustanowiony nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej i po raz pierwszy temperatura osiągnie lub przekroczy 40 st. C. w Anglii. Nowy rekord temperatury może również paść w Belgii, Holandii i Francji. Meteorolodzy wydają alerty pogodowe z najwyższym stopniem ostrzeżenia przed upałami.
Piekielny upał prognozowany w rejonie Wielkiej Brytanii i Francji, 18/19 lipca 2022. Przewidywana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km
Taki nagły skok temperatury na Wyspach Brytyjskich może być śmiertelnie niebezpieczny dla osób starszych oraz mających problemy z układem krążenia. Służba zdrowia będzie mieć pełne ręce roboty. W prognozach numerycznych widać, że oś grzbietu geopotencjału z powietrzem zwrotnikowym rozciągnie się od Afryki przez Francję aż po Wielką Brytanię.
Prognozowany ogromny upał w Wielkiej Brytanii, 18 lipca 2022
Apogeum krótkiego, ale ekstremalnego upału na Wyspach Brytyjskich przypadnie 18-19 czerwca. Aktualne najnowsze wyliczenia wskazują na możliwe maksymalne temperatury do 38-40, lokalnie 41 st. C. To oznacza, że może paść nowy absolutny rekord temperatury.
Piekielny upał prognozowany w Wielkiej Brytanii, 19 lipca 2022
Obecny rekord Wielkiej Brytanii z Cambridge wynosi 38,7 st. C. i pochodzi z 25 lipca 2019 roku. Stosowne ostrzeżenia przed potężnym upałem wydał i potwierdził brytyjski Met Office.
Wcześniej piekielny upał obejmie również Francję. Prognozy nadal wyliczają, że lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć do 45-47 st. C. To oznacza, że również francuski krajowy rekord temperatury może być zagrożony. Aktualny rekord z Verargues wynosi 46 st. C. i pochodzi z 28 czerwca 2019 roku.
Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 lipca 2022
Lejący żar z nieba następnie przesunie się nad Belgię i Holandię, gdzie również będą zagrożone krajowe rekordy temperatur. Jeśli oś grzbietu geopotencjału z falą powietrza zwrotnikowego znajdzie się dokładnie nad Krajami Beneluksu, to temperatura faktycznie może wzrosnąć nawet do 39-42 st. C.
Prognozowany rekordowy upał w Belgii i Holandii, 19 lipca 2022
Również w tym przypadku zagrożone będą krajowe absolutne rekordy temperatur maksymalnych. W Belgii aktualny rekord z Begijnendijk wynosi 41,8 st. C. i pochodzi z 25 lipca 2019 roku. Z kolei w Holandii rekord wynosi 40,7 st. C. i pochodzi z Gilze en Rijen również z 25 lipca 2019. Sytuacja jest więc arcyciekawa i wymagająca dalszej analizy. O ile w Polsce nadal absolutny rekord temperatury maksymalnej nie został pobity od ponad 100 lat, o tyle w krajach zachodniej Europy nowe rekordy mogą zostać zagrożone lub ustanowione po zaledwie 3 latach.
DobraPogoda24.pl