| |
Zagrożenie!
Uderzy piekielny żar. Alert pogodowy na zachodzie. Padną absolutne rekordy temperatur?

Uderzy piekielny żar. Alert pogodowy na zachodzie. Padną absolutne rekordy temperatur?

Potężna fala upałów na południowym zachodzie Europy niebawem z Portugalii i Hiszpanii przesunie się na północ, w tym nad Francję i Wielką Brytanię oraz Kraje Beneluksu. Wyjątkowo ekstremalny upał może przynieść nowe rekordy temperatur, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich. Jest spora szansa, że zostanie ustanowiony nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej i po raz pierwszy temperatura osiągnie lub przekroczy 40 st. C. w Anglii. Nowy rekord temperatury może również paść w Belgii, Holandii i Francji. Meteorolodzy wydają alerty pogodowe z najwyższym stopniem ostrzeżenia przed upałami.

Piekielny upał prognozowany w rejonie Wielkiej Brytanii i Francji, 18/19 lipca 2022. Przewidywana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km

Potężna fala upałów dotrze do Wielkiej Brytanii, możliwe nowe rekordy temperatur, lipiec 2022

Taki nagły skok temperatury na Wyspach Brytyjskich może być śmiertelnie niebezpieczny dla osób starszych oraz mających problemy z układem krążenia. Służba zdrowia będzie mieć pełne ręce roboty. W prognozach numerycznych widać, że oś grzbietu geopotencjału z powietrzem zwrotnikowym rozciągnie się od Afryki przez Francję aż po Wielką Brytanię.

Prognozowany ogromny upał w Wielkiej Brytanii, 18 lipca 2022

Fala upałów w Europie, możliwe rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Holandii, 18 lipca 2022

Apogeum krótkiego, ale ekstremalnego upału na Wyspach Brytyjskich przypadnie 18-19 czerwca. Aktualne najnowsze wyliczenia wskazują na możliwe maksymalne temperatury do 38-40, lokalnie 41 st. C. To oznacza, że może paść nowy absolutny rekord temperatury.

Piekielny upał prognozowany w Wielkiej Brytanii, 19 lipca 2022

Potężny upał w Europie, możliwy rekord temperatury w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Holandii

Obecny rekord Wielkiej Brytanii z Cambridge wynosi 38,7 st. C. i pochodzi z 25 lipca 2019 roku. Stosowne ostrzeżenia przed potężnym upałem wydał i potwierdził brytyjski Met Office.

Wcześniej piekielny upał obejmie również Francję. Prognozy nadal wyliczają, że lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć do 45-47 st. C. To oznacza, że również francuski krajowy rekord temperatury może być zagrożony. Aktualny rekord z Verargues wynosi 46 st. C. i pochodzi z 28 czerwca 2019 roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 19 lipca 2022

Możliwe rekordowe upały w Europie, prognoza temperatury do 19 lipca 2022

Lejący żar z nieba następnie przesunie się nad Belgię i Holandię, gdzie również będą zagrożone krajowe rekordy temperatur. Jeśli oś grzbietu geopotencjału z falą powietrza zwrotnikowego znajdzie się dokładnie nad Krajami Beneluksu, to temperatura faktycznie może wzrosnąć nawet do 39-42 st. C.

Prognozowany rekordowy upał w Belgii i Holandii, 19 lipca 2022

Będą rekordowe upały w Holandii i Belgii, prognoza temperatury 19 lipca 2022

Również w tym przypadku zagrożone będą krajowe absolutne rekordy temperatur maksymalnych. W Belgii aktualny rekord z Begijnendijk wynosi 41,8 st. C. i pochodzi z 25 lipca 2019 roku. Z kolei w Holandii rekord wynosi 40,7 st. C. i pochodzi z Gilze en Rijen również z 25 lipca 2019. Sytuacja jest więc arcyciekawa i wymagająca dalszej analizy. O ile w Polsce nadal absolutny rekord temperatury maksymalnej nie został pobity od ponad 100 lat, o tyle w krajach zachodniej Europy nowe rekordy mogą zostać zagrożone lub ustanowione po zaledwie 3 latach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!