| |
Zagrożenie!
Uderzy piekielna fala upałów. Temperatura na południu przekroczy 45 stopni. Możliwe nowe rekordy

Uderzy piekielna fala upałów. Temperatura na południu przekroczy 45 stopni. Możliwe nowe rekordy

W ten weekend rozpocznie się piekielna fala upałów na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii już temperatura miejscami zaczyna osiągać 40 stopni C., a w połowie nowego tygodnia może być nawet 43-46 st. C. Lokalnie mogą paść nowe rekordy czerwcowych temperatur maksymalnych. Później ekstremalny upał ma się skierować w głąb Francji i Włoch. Najnowsze prognozy wskazują, że upał w drugiej połowie czerwca dotrze do Niemiec, a następnie niewykluczone, że choć na chwilę pojawi się w Polsce. Sprawdźmy, kiedy i gdzie upał będzie największy i kiedy ta fala zwrotnikowego powietrza ruszy w głąb Europy.

Potężny upał w Hiszpanii i Portugalii, prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km. 16 czerwca 2022

Piekielna fala upałów na południu Europy, czerwiec 2022. Czy upał z Hiszpanii dotrze do Polski

Sytuacja jest bardzo ciekawa i nietypowa o tej porze roku, bo temperatura miejscami w Hiszpanii może być wyższa o 12-14 st. C. od normy wieloletniej. Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to niewykluczone, że padną nowe rekordy czerwcowych temperatur.

Piekielny upał w Hiszpanii i Portugalii. Prognozowana temperatura 15 czerwca 2022

Potężny piekielny upał dotrze do Hiszpanii, możliwe nowe rekordy temperatur, czerwiec 2022

Nad Półwysep Iberyjski napłynie powietrze zwrotnikowe wprost z północnej Afryki, a następnie w polu wyżowym będzie osiadać i dodatkowo się ogrzewać w czasie operacji słonecznej. Temperatura w wielu regionach osiągnie 40-45 st. C., lokalnie może sięgnąć nawet 46 st. C., zwłaszcza w rejonie Sewilli. Nasz kolega redakcyjny Robert, w najbliższy czwartek 16 czerwca ma być w tym mieście, to być może przygotuje dla naszych czytelników relacje. Dotychczasowy czerwcowy rekord temperatury maksymalnej w Sewilli to 45,2 st. C. Został zanotowany pod koniec miesiąca, bo 27 czerwca 1965 roku. W tym roku rekord będzie zagrożony i to wcześniej, bo w pierwszej połowie czerwca. Temperatura około 40 st. C. spodziewana jest także w Madrycie, gdzie taka wartość o tej porze roku również nie jest typowa.

Silny upał w drugiej połowie czerwca przesunie się w głąb Francji. Wstępnie prognozowana temperatura 18 czerwca 2022

Potężny upał na południu Europy, będą nowe rekordy temperatur w Hiszpanii, czerwiec 2022

Najnowsze wyliczenia europejskiego modelu ECMWF wskazują, że piekielny upał z Hiszpanii w drugiej połowie czerwca pojawi się także we Francji. Na południu kraju temperatura może przekroczyć 40-43 st. C. W następnych dniach ciepłe powietrze dotrze również do Niemiec, gdzie temperatury przekroczą 30-35 st. C.

Prognozowany zasięg upałów w Europie. Przewidywane temperatury maksymalne, jakie mogą wystąpić między 11-20 czerwca 2022

Piekielne upały w Europie, prognozowana temperatura do 20 czerwca 2022

Powyższa mapa temperatur amerykańskiego modelu GFS tradycyjnie w wielu miejscach zaniża temperatury maksymalne o kilka stopni, ale dość dobrze oddaje przewidywany zasięg gorącego lata, jakie może się okresowo pojawić w podanym terminie.

Czy upał dotrze do Polski

Ekstremalny czerwcowy upał na pewno wystąpi w Hiszpanii, Portugalii, miejscami we Francji oraz we Włoszech. Później upał ma szansę dotrzeć do Niemiec wraz z przesuwaniem się ciepłego powietrza w głąb Europy na północ i północny wschód. Taki scenariusz wydaje się dość pewny w terminie do około 18-20 czerwca.

Prognozowane przesunięcie bomby ciepła w głąb Europy około 20 czerwca 2022

Bomba ciepła nad Europą, gdzie będzie upał w czerwcu 2022

Niewykluczone, że upał z Niemiec przesunie się później również do Polski. Aktualne prognozy wskazują taką możliwość, aczkolwiek z uwagi na odległy termin nie możemy tej prognozy jeszcze definitywnie potwierdzić. Taki wariant zaczyna być sugerowany w prognozach długoterminowych o czym świadczą wiązki modelu Ensemble.

Wstępny sygnał i prognoza możliwego znacznego wzrostu temperatury w Polsce między około 19-21 czerwca 2022

Kiedy fala upałów pojawi się w Polsce, prognoza na czerwiec 2022

Czas pokaże, jak się rozwinie sytuacja i gdzie oraz kiedy ostatecznie przesunie się upalne powietrze z Hiszpanii w głąb Europy. Sytuację oczywiście monitorujemy. Omawiane upały będą szczególnie interesujące po wyjątkowo gorącym i suchym maju w historii południowo zachodniej Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!