| |
Zagrożenie!
Uciążliwy upał wróci do Polski. Fala upałów potrwa wiele dni. Najgorzej będzie na wschodzie kraju

Uciążliwy upał wróci do Polski. Fala upałów potrwa wiele dni. Najgorzej będzie na wschodzie kraju

Liczba dni upalnych w Polsce podczas tegorocznego lata ponownie wzrośnie. Przed nami powrót upału do kraju. Fala upałów będzie szczególnie uciążliwa we wschodnich regionach bo potrwa tutaj najdłużej - około tygodnia. Wysokim temperaturom będzie również towarzyszyć podwyższona wilgotność powietrza, a przez to mimo, że upał nie będzie ekstremalny, to temperatura odczuwalna będzie wyższa od wskazań termometrów. Zapowiada się ponownie uciążliwy okres parnego i dusznego lata związanego z adwekcją wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza znad wschodniej i południowo wschodniej Europy. W tej masie powietrza często dochodzi miejscami do szczególnie popołudniowych i wieczornych silniejszych burz.

Fala upałów wróci do Polski. Prognozowana maksymalna temperatura w Europie, jaka może wystąpić między 22 - 31 sierpnia 2022

Fala upałów wraca do Polski, potrwa około tydzień. Prognoza temperatury od 23, do 31 sierpnia 2022

Powrót upału do Polski będzie możliwy dzięki wzmocnieniu się wyżu rosyjskiego. W kolejnych dniach klinem zacznie sięgać ze wschodu i północnego wschodu Polski, a przez to obecnie znajdujący się front atmosferyczny nad Polską nie będzie mieć możliwości opuszczenia naszego kraju zwykle przesuwając się z zachodu na wschód. Wyż zamknie więc obszar zatoki z frontem. 

Prognozowany powrót upału do Polski. Przewidywana temperatura, 23 sierpnia 2022

Upał wróci do Polski, to będzie uciążliwa fala upałów, prognoza temperatury 23 sierpnia 2022

Z uwagi na obecność frontu nad zachodnią Polską przewidywane temperatury są wstępne. Zasięg upału w poszczególnych dniach może się jeszcze zmienić, gdyż ostatecznie zależy od wpływu rosyjskiego wyżu i położenia zachmurzenia frontowego. Nie zmienia to jednak faktu, że upał nietypowo w tym sezonie rozszerzający się ze wschodu na zachód do centrum kraju i później na zachód wydaje się pewny.

Wstępnie prognozowany zasięg upału w Polsce, 24 sierpnia 2022

Uciążliwa fala upałów w Polsce, prognoza temperatury 24 sierpnia 2022

Przy takim układzie barycznym nad Polską, co widać po powyższych prognozach temperatury, na zachodzie kraju początkowo będzie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a po wschodniej stronie frontu znacznie cieplejsze znad Morza Czarnego, Ukrainy i Rosji. Na tym kontraście termicznym oraz w obszarze dopływu ciepłego, chwiejnego i wilgotnego powietrza ze wschodu będzie dochodzić przejściowo również do uaktywnienia zjawisk burzowych. Głównym zagrożeniem przy napływie powietrza z tego kierunku Europy są zawsze bardzo intensywne i miejscami ulewne opady deszczu.

Upał w Polsce. Prognozowana temperatura 25 sierpnia 2022

Upały w Polsce, fala upałów nie odpuści, prognoza temperatury 25 sierpnia 2022

Prognozy wskazują, że zasięg upału w tym tygodniu będzie systematycznie się zwiększać ze wschodu na zachód kraju, aczkolwiek początkowo w obszarze zachmurzenia i zablokowanego frontu na zachodzie będzie znacznie chłodniej. W pierwszej części tygodnia kontrast temperatury pomiędzy wschodnimi oraz zachodnimi i południowo zachodnimi krańcami Polski może sięgać nawet 10-13 st. C.

Prognozowany upał w Polsce, 26 sierpnia 2022

Fala upałów znowu w Polsce, do kiedy i gdzie upał, mapa temperatury 26 sierpnia 2022

Wyższa temperatura po opadach burzowych będzie zwiększać parowanie, które dodatkowo wpłynie na zawartość pary wodnej w pionowym profilu atmosfery. Po opadach w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń zacznie się szybko robić parno i duszno, tym samym upał mimo umiarkowanych temperatur będzie niezwykle uciążliwy.

Prognozowane prawdopodobieństwo upału i opadów w Lublinie, od 22 sierpnia do 7 września 2022

Fala upałów w Polsce, prognoza temperatury dla Lublina do końca sierpnia 2022

Jak wspomnieliśmy, upał tym razem będzie się rozprzestrzeniał ze wschodu na zachód kraju. Przygotowaliśmy zestawienie prognoz prawdopodobieństwa temperatur i opadów dla miast od wschodniej przez centralną po południowo zachodnią Polskę. Dzięki temu zauważycie możliwą długość fali upałów. W przykładowym Lublinie, temperatury oscylujące w pobliżu lub powyżej 30 st. C. będą możliwe szczególnie między około 23-29 sierpnia 2022.

Prognoza temperatury i opadów dla Łodzi na przełomie sierpnia i września 2022

Do kiedy upał w Polsce, prognoza temperatury dla Łodzi, sierpień 2022

Upał w centrum kraju pojawi się nieco później, bo od około 24-25 sierpnia i będzie możliwy do około 28-29 sierpnia (+/- 1 dzień). Oczywiście jest to prognoza umowna, bo wzrost temperatury może zakłócić zachmurzenie burzowe, które ze znacznym wyprzedzeniem nie możemy przewidzieć na konkretny dzień.

Prognoza temperatury i opadów we Wrocławiu między 22 sierpnia i 7 września 2022

Fala upałów będzie uciążliwa w Polsce, prognoza temperatury dla Wrocławia, sierpień 2022

Zdecydowanie mniejsze ryzyko ponownego upału będzie na południowym zachodzie kraju, ale również tutaj jest szansa, że niewielki upał zdoła się ponownie pojawić między około 26-27 sierpnia. Przed nami więc kolejna w tym sezonie fala upałów, która najpierw obejmie dzielnice wschodnie kraju i tutaj potrwa najdłużej. Później zacznie się przesuwać stopniowo na zachód. Uważajmy jednak na częste popołudniowe i wieczorne burze, jakie mogą się pojawić w różnych regionach. Mimo, że burze będą rozproszone i wystąpią miejscami, to lokalnie mogą przynosić ulewne opady deszczu i gradu powodujące zalania i podtopienia. Mogą również ograniczać prognozowany wzrost temperatury maksymalnej. Będziemy informować o gwałtownych zjawiskach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!