| |
Zagrożenie!
Uchodźcy klimatyczni nie mogą zostać zawróceni. Przełomowe orzeczenie ONZ w sprawie praw człowieka

Uchodźcy klimatyczni nie mogą zostać zawróceni. Przełomowe orzeczenie ONZ w sprawie praw człowieka

Klimat zmienia się na naszych oczach. Pogoda coraz częściej przynosi anomalia, które zmuszają lub będą zmuszać ludzi do szukania szansy na życie w innych regionach świata. To co kiedyś wydawało się fantastyką, w najbliższych latach, będzie się nasilać. Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 roku zmiany klimatu mogą zmusić do emigracji, od 25 mln, do 1 miliarda ludzi!

Uchodźcy klimatyczni, prawa człowieka, orzeczenie ONZ

Uchodźcy, którzy uciekają przed skutkami zmian klimatu, nie mogą zostać zmuszeni do powrotu do kraju zgodnie z decyzją Komitetu Praw Człowieka ONZ. To przełomowe orzeczenie wpłynie na wiele przyszłych roszczeń ze względu na rosnącą liczbę osób, które są przesiedlane na całym świecie na skutek zmian klimatu, w tym coraz poważniejszych zdarzeń pogodowych i rosnącego poziomu mórz.

Orzeczenie pochodzi z wyroku w sprawie Ioane Teitiota, mężczyzny z wyspy Tarawa w Republice Kiribati, który ubiegał się o azyl w Nowej Zelandii w 2015 r. Tarawa jest wyspą w środkowej części Oceanu Spokojnego i jest narażona na ekstremalne skutki zmieniającego się klimatu. Ze względu na podnoszenie się poziomu morza, został ograniczony na wyspie dostęp do słodkiej wody, a także nastąpiła utrata ziemi nadającej się do zamieszkania. Zmniejszające się zasoby spowodowały kryzys mieszkaniowy i spory o ziemię, które doprowadziły do wielu ofiar śmiertelnych. Teitiota twierdził, że Kiribati stało się niebezpiecznym miejscem dla niego i jego rodziny.

Kiribati, jeden z krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatu

Pogoda, Klimat Kiribati

Komitet wydał orzeczenie przeciwko Teitiota, ponieważ ustalono, że jego życie nie byłoby bezpośrednio zagrożone, gdyby wrócił do Kiribati, ale stwierdził, że byłoby to pogwałceniem międzynarodowych praw ludzi, gdyby kraje zmusiły ich do powrotu do domu, gdzie zmiany klimatu stanowią bezpośrednie zagrożenie. Mowa o już istniejącym ograniczeniu upraw i dostępie do wody pitnej.

To orzeczenie jest uważane za przełomową decyzję, bo ustanawia nowe przepisy prawa międzynarodowego i stanowi ważny precedens, który będzie kierował narodami w ich przyszłych decyzjach o udzieleniu azylu, gdy ludzie będą szukać schronienia w wyniku zmian klimatu.

Kraje najbardziej narażone na kłopoty związane ze zmianami klimatu w XXI wieku

Narody wyspiarskie, które znajdują się zaledwie kilka metrów nad poziomem morza, będą pierwszymi krajami, które staną w obliczu konsekwencji emisji gazów cieplarnianych, bo z powodu topnienia lodowców i pokrywy lodowej zostaną zalane.

Malediwy zagrożone zalaniem w tym stuleciu

Pogoda Klimat, uchodźcy klimatyczni, Malediwy

W prognozach IPCC poziom mórz może wzrosnąć w zakresie od 52, do 98 cm do roku 2100, z szybkością, od 6, do 16 mm rocznie. Tempo wzrostu poziomu morza różni się w zależności od regionu, a poza tym znaczenie ma również temperatura, wiatr i prądy oceaniczne. Krótko mówiąc - na początku ucierpią kraje wyspiarskie, które w niewielkim stopniu przyczyniły się do globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Kraje, które są najbardziej zagrożone zniknięciem z powodu globalnych zmian klimatu to: Kiribati, Malediwy, Seszele, Tuvalu, Wyspy Salomona i Wyspy Marshalla.

DobraPogoda24, ONZ


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!