| |
Zagrożenie!
Uaktywnią się silne burze. Przyniosą ulewny deszcz i silny wiatr na froncie. Będzie grad w tych regionach

Uaktywnią się silne burze. Przyniosą ulewny deszcz i silny wiatr na froncie. Będzie grad w tych regionach

Nad Polskę zaczyna ponownie napływać dość ciepłe, ale wilgotne i niestabilne powietrze polarnomorskie, w którym będzie się rozwijać rozproszona konwekcja. W rejonach przejaśnień rozwiną się burze niosące przelotny intensywny deszcz, silny wiatr i punktowo grad. Zjawiska lokalnie mogą być dość silne na granicy alertu 1 stopnia. Komórki burzowe będą się rozwijać także kolejnej doby podczas weekendu. Na stabilne warunki pogodowe nadal nie możemy liczyć w dłuższym okresie.

Rozproszone burze rozwiną się na froncie w Polsce do 29 lipca 2023

Na froncie będą silne burze w Polsce z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem, prognoza do 29 lipca 2023

Przez kraj przemieszcza się obecnie ośrodek niżowy z którym jest związany początkowo ciepły wycinek frontu, a za nim znajduje się również chłodny wycinek frontu atmosferycznego. W środowisku podwyższonej chwiejności wilgotnego powietrza pojawią się warunki do inicjacji rozproszonych przelotnych opadów deszczu i burz, punktowo z gradem. Najwięcej tego typu zjawisk będzie w godzinach popołudniowych, aczkolwiek pierwsze już wystąpiły.

Prognoza burz dla Polski na 28 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 29 lipca 2023, gdzie będzie grad i ulewny deszcz z silnym wiatrem

Do tej pory burze zanotowano miejscami między południowo wschodnimi dzielnicami Ziemi Lubuskiej na wschód od Zielonej Góry przez południowe dzielnice Wielkopolski po lokalnie Ziemie Łódzką. Lokalną burzę zanotowano również w rejonie Szczecina na południowy wschód od miasta. W ciągu dnia wraz ze wzrostem chwiejności termodynamicznej rozproszonych burz będzie więcej, zwłaszcza w rejonach z umiarkowanym prawdopodobieństwem.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 28 lipca 2023

Stosowną prognozę burzową przygotowali również meteorolodzy IMGW. Zalecamy zawsze sprawdzenie kilku prognoz, gdyż mogą się od siebie różnić, w zależności od interpretacji sytuacji synoptycznej i zastosowanego modelu pogodowego. W rejonie burz spodziewamy się miejscami przelotnych intensywnych opadów deszczu z sumami do 5-20 litrów wody na m2 ziemi, ponadto silnego wiatru w porywach do 50-70 km/h oraz punktowo niewielkiego gradu. Wieczorem lokalne burze zaczną stopniowo zanikać.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w Polsce do godziny 20:00, 29 lipca 2023

Burze na froncie przyniosa ulewny deszcz i silny wiatr z gradem w Polsce, 29 lipca 2023

W sobotę 29 lipca również pojawią się w Polsce miejscami rozproszone przelotne opady deszczu i lokalne burze z gradem w wielu regionach, zwłaszcza w zachodniej i południowej połowie kraju. Generalnie zjawisk burzowych ma być więcej niż w piątek.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 19:00, 29 lipca 2023

Aktywny front z cyrkulacją strefową w Polsce, będą burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem, 29 lipca 2023

Niestety, stabilizacji pogody w kolejnych dniach na przełomie lipca i sierpnia nadal nie będzie. Aktywna cyrkulacja strefowa będzie co jakiś czas w różnych regionach przynosić przelotne opady i burze. Lato rozczaruje również miłośników wysokich temperatur, bo będą ponowne okresy wyraźnie chłodniejsze. O wszystkich zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!