| |
Zagrożenie!
Tworzą się burze nad Polską. Przynoszą intensywny deszcz i grad. Przemieszcza się górny niż

Tworzą się burze nad Polską. Przynoszą intensywny deszcz i grad. Przemieszcza się górny niż

Zgodnie z naszymi prognozami przez południowo wschodnią Polskę przemieszcza się górny niż, która zaciąga wilgotną i chwiejna masę powietrza. Ruszyła głęboka konwekcja z przelotnymi opadami deszczu, wyładowaniami atmosferycznymi, a punktowo z możliwymi również opadami drobnego gradu. Miejscami opady mogą być dość intensywne. Lokalnie w rejonie burz może spaść do 5-30 mm wody na m2 ziemi. Pierwsze burze już powstały nad Podkarpaciem. Nieco większe skupisko wyładowań i opadów mamy m.in. w rejonie Kolbuszowej. Lokalnie zaczyna grzmieć również w województwie świętokrzyskim i na południu Mazowsza.

Burze zanotowane nad Polską do godziny 11:40, 11 sierpnia 2022

Burze powstają nad Polską, grzmi na Podkarpaciu, spadnie grad, 11 sierpnia 2022

Niż górny znad Ukrainy stopniowo przemieszcza się przez pogranicze Polski i Słowacji dalej na zachód. Sprowadza wilgotne i chwiejne powietrze, a zatem pojawiają się warunki do inicjacji konwekcji z potrzebnymi przelotnymi opadami deszczu. Opadom towarzysza również burze przemieszczające się na zachód i południowy zachód. Rekomendujemy sprawdzanie gdzie jest burza, bo sytuacja jest dynamiczna.

Prognozowane położenie górnego niżu w rejonie pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji o godzinie 14:00, 11 sierpnia 2022

Górny niż nad Polską przynosi burze, mapa ciśnienia, 11 sierpnia 2022

Nasi synoptycy wydali stosowną prognozę prawdopodobieństwa opadów i burz na najbliższą dobę 11/12 sierpnia. Umiarkowane ryzyko burz obejmuje obszar od Lubelszczyzny przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską, południe Mazowsza po Górny Śląsk i Opolszczyznę.

Prognoza burz dla Polski, 11/12 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, najnowsza mapa 11 sierpnia 2022

Odpowiednią prognozę wydali również synoptycy IMGW. Według nich obszar ryzyka burz w ciągu dnia jest nieco węższy.

Prognoza burz według IMGW-PIB, 11 sierpnia 2022

Prognoza burz IMGW, 11 sierpnia 2022

W najbliższych godzinach konwekcja nadal będzie się pogłębiać, a to znaczy, że zacznie przybywać obszarów z przelotnymi opadami deszczu i izolowanymi burzami. Burzom mogą również towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 40-65 km/h. Generalnie zjawiska nie powinny osiągnąć pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce wczesnym popołudniem, 11 sierpnia 2022

Opady i burze w Polsce, mapa opadów 11 sierpnia 2022

Warunki do powstawania rozproszonych burz są bardzo dobre. Mamy spory zasób wilgoci i chwiejnego powietrza, poza tym występuje również znaczny kontrast termiczny w całym pionowym profilu atmosfery.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, do godziny 14:00, 11 sierpnia 2022

Burze z gradem w Polsce, gdzie zagrzmi, 11 sierpnia 2022

Zalecamy sprawdzanie radaru opadów, aby dokładnie wiedzieć gdzie pada i grzmi. Aktualnie grzmi i pada na Podkarpaciu, zwłaszcza między Mielcem i Rzeszowem. Lokalne burze występują również na wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej oraz punktowo na południu Mazowsza i północy Lubelszczyzny. Komórki burzowe będą się stopniowo przemieszczać i dobudowywać w kierunku zachodnim i południowo zachodnim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!