| |
Zagrożenie!

Japonia - kraj w którym wszystko powinno być na swoim miejscu (fotoreportaż)

Nasz kolega redakcyjny nie tak dawno miał okazję być w Japonii. Kraj zrobił na nim spore wrażenie, dlatego przygotował dla czytelników specjalą relację.

Japonia, przez wielu uznawana za odległy i niezbadany kraj z zupełnie obcą kulturą. W Polsce znana przeważnie ze swojej historii o samurajach, sushi, dobrej jakości samochodów i elektroniki, czy subkultur mangi bądź anime. Będąca mieszanką tradycyjnej azjatyckiej architektury z nowoczesnością, non stop tętniąca życiem stolica Japonii jest często inspiracją reżyserów filmów i artystów.

Shinkansen - japoński superszybki pociąg 

Shinkansen - japoński superszybki pociąg

Kraj ten, będąc przez większość swojej historii odizolowany od reszty świata zdołał rozwinąć zupełnie inną oryginalną na skalę światową kulturę, a sam język pomimo pewnych zapożyczeń z chińskiego jest uznawany za język izolowany. Jest to jeden z najbardziej wartych odwiedzenia regionów świata.

Świątynia w Asakusie

Świątynia w Asakusie

Od jakiegoś czasu z Warszawy do Tokyo można dolecieć bezpośrednio Dreamlinerem. Podróż więc jest wygodna i dość szybka. Lot trwa poniżej 11 godzin, czyli krócej niż pociągiem z Przemyśla do Szczecina. Formalności na przejściu granicznym nie trwają długo, najpierw musimy wypełnić krótką deklarację, po czym przejść przez kontrolę paszportową i celną. Strażnik zapyta nas o cel i szacowany czas planowanej wizyty, po czym będzie życzył udanego pobytu.

Nad rzeką Sumida z widokiem na wieżę Tokyo Sky Tree sięgającą 634 m

Wieża Tokyo Sky Tree

Już po 10 minutach od wyjścia z samolotu można szukać transportu do Tokyo. Na samym początku możemy czuć się skołowani, bowiem wszystko co nas otacza, to w większości nieznane hieroglify. Ale spokojnie, w komunikacji i ważniejszych miejscach turystycznych w całym kraju można znaleźć tłumaczenia po angielsku. Gdy jednak mamy jakieś problemy, możemy śmiało zapytać dowolnego Japończyka. Nie wszyscy znają dobrze język angielski, jednak zawsze zrobią wszystko co w swojej mocy by nam pomóc, czasami i zaprowadzą nas w dane miejsce by upewnić się że udało nam się dotrzec. Na komunikację publiczną w Japonii nie da się narzekać - wszystko działa płynnie jak w zegarku.

Pod estakadami kolejowymi w wąskich uliczkach często można spotkać liczne małe sklepy i bary

Wąskie uliczki w Japonii

W przypadku 5 minutowego opóźnienia przewoźnik ma obowiązek przeprosić każdego pasażera z osobna, zwrócić koszt biletu i wręczyć pisemny dowód, który usprawiedliwi nasze spóźnienie w pracy bądź szkole. Najczęstszym powodem tak dużych opóźnień są trzęsienia ziemi. Będąc w Japonii warto zaopatrzyć się w bezimienną kartę Pasmo, można ją nabyć i doładować w biletomatach na każdej stacji kolejowej. Umożliwia nam ona łatwe podróżowanie. Dzięki niej możemy przechodzić przez bramki na pierwszej i docelowej stacji. System na sam koniec oblicza koszt przejazdu i wyświetla pozostałe saldo. Umożliwia ona także płatności za usługi niezwiązane z transportem, chociażby kupno napoju w niektórych automatach.

Tradycja zmieszana z nowoczesnością - kaligrafia jest niezwykle ceniona przez Japończyków

Tradycja i nowoczesność w Japonii

Warto podkreślić, że pociągi wyższej klasy czy dalekobieżne w których miejsca muszą zostać zarezerwowane, wymagają kupna oddzielnego biletu. Istnieje też opcja zakupienia przed przybyciem do Japonii okresowego biletu turystycznego Japan Railway Pass (trzeba sprawdzić nazwę), który umożliwia nam podróżowanie komunikacją JR (Japoński odpowiednik PKP) przez cały okres pobytu. Nie ma jednak możliwości kupna go na terenie Japonii, a jego cena oscyluje w okolicach 250 euro za tydzień. Jest to opłacalna opcja kiedy planujemy zwiedzić wiele miast, gdyż cena jednorazowego przejazdu Shinkansenem na odległość około 300 km wyniesie nas ponad 50 euro.

Asakusa - jedna z popularniejszych dzielnic z wieloma elementami dawnego starego miasta

Asakusa w Japonii

Japonia jest jednym z bezpieczniejszych krajów na świecie. Kradzieże zdarzają się tu bardzo rzadko, a sprzedawcy raczej chcą nas jak najlepiej obsłużyć niż oszukać. Nawet w ciasnej knajpie pełnej ludzi nieraz można zobaczyć jak ktoś zostawia swój portfel i komórkę na stole obok obcych i idzie do toalety. Idąc zakamarkami Tokyo można zauważyć wiele wejść wykonanych w prostym tradycyjnym japońskim stylu, przez które można się spokojnie włamać. Widok 10 letniej japonki w piżamach i kapciach idącej o godz. 23 pustą drogą do pobliskiego sklepu po mleko nie jest niczym nadzwyczajnym.

Shinjuku - centrum biznesowe Tokyo, popularne miejsce spotkań. Ścisłe centrum dzielnicy stanowi dworzec obsługujący największą liczbę pasażerów na świecie

Shinjuku - centrum biznesowe Tokyo

W sklepach nie ma dużego wyboru wśród produktów mlecznych, Japończycy raczej piją mleko sojowe. Spowodowane to jest faktem, że znaczna większość nie toleruje laktozy. Bardzo popularne są natomiast dania z makaronów, możemy znaleźć je wszędzie. Na każdym rogu są knajpy z ramenem, popularnym japońskim fast foodem, który dla Polaków przypominać może dużą miskę z rosołem o specyficznym smaku z dużą ilością dodatków. Rozpoznać go bardzo łatwo, praktycznie zawsze widnieje napis ラーメン. Wchodząc do takiego baru na ogół znajdziemy przy wejściu maszynę w której wybieramy jakie dodatki ma zawierać zupa, płacimy, a następnie z wydrukowanym papierkiem siadamy przy podłużnym stoliku odgradzającym klientów od gotujących i przekazujemy informacje o zamówieniu do realizacji.

Yokohama - jedno z ważniejszych japońskich miast portowych

Yokohama - miasto portowe w Japonii

Rodzajów smaków zup jest nieskończenie wiele, gdyż każdy region Japonii ma swój specyficzny smak, który można kupić tylko tam. Dla smakoszy ciekawym miejscem może być muzeum Ramenu w Yokohamie. Ramen jednak to nie wszystko, znaleźć możemy także wiele miejsc sprzedających Soba, Takoyaki, tradycyjne japońskie słodycze i wiele innych. Warto odwiedzić jak najwięcej takich małych barów nawet jak nie znacie języka, bowiem sprzedawcy zrobią wszystko abyście się nie zgubili. 

Yokohama Bay Bridge

Yokohama Bay Bridge

Koszty życia w Japonii zależą od naszych wymagań, jednak szacunkowo są dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Przeciętny Japończyk zarabia 500 tyś jenów, co jest równowartością około 18 tyś złotych. Dostając pracę dorywczą chociażby jako sprzedawca w Tokyo, dostalibyśmy 1000 jenów (36zł) na godzinę. Lecąc do Japonii warto zaopatrzyć się w gotówkę, płatności kartą są rzadko akceptowane. Bankomaty znane tam pod nazwą ATM można znaleźć tylko w niektórych sklepach sieciowych.

Tablica informacyjna w języku japońskim 

Tablica informacyjna w Japonii

Na koniec warto coś powiedzieć na temat porządku panującego w Japonii. W tym kraju wszystko powinno być na swoim miejscu, każdy pełni swoją rolę w rozwoju społeczeństwa. Na każdym kroku możemy zauważyć pewne schematy powtarzane przez każdego, których nie wypada nie przestrzegać. Bardzo ważną zasadą w Japonii jest nieprzeszkadzanie innym. W pociągu słychać często komunikaty aby wyciszyć urządzenia i nie rozmawiać przez telefon. Japończycy komórki mają ustawione przeważnie tylko na wibracje.

Landmark Tower

Landmark Tower

Nie sposób wszystkiego opisać w krótkim artykule, najlepiej pojechać samemu i nauczyć się obserwując innych. Jednak nie należy się bać, że coś złego zrobimy, szczególnie gdy nie wyglądamy jak tubylcy. Japończycy podchodzą do obcokrajowców ulgowo, bo w końcu skąd mogą wiedzieć jak się zachować w obcym miejscu gdy są tu dopiero kilka dni?

Wybrzeże Japonii z widokiem na świętą górę Fudżi 

Góra Fudżi

Wybrzeże Japonii z widokiem na świętą górę Fudżi


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!