| |
Zagrożenie!
Zaskakujące tsunami na indonezyjskiej wyspie Jawa i Sumatra

Zaskakujące tsunami na indonezyjskiej wyspie Jawa i Sumatra

Niespodziewane tsunami uderzyło w indonezyjską wyspę Jawa i Sumatra. Spowodowało śmierć co najmniej 70 osób! Najnowsze dane mówią również o kilkuset osobach rannych i wielu zaginionych, ale ich liczba ciągle rośnie.

Według władz Indonezji, przyczyną tsunami mógł być przypływ spowodowany podwodnym osunięciem ziemi po erupcji wulkanu Anak Krakatau, położonego między Jawą a Sumatrą. Wulkan ten jest jednym ze 127 aktywnych wulkanów znajdujących się wzdłuż archipelagu w rejonie bardzo wrażliwym sejsmicznie ze względu na układ płyt tektonicznych.

Ponad 2 metrowa fala zniszczyła kilkadziesiąt budynków, w tym wiele hoteli. Tsunami nic nie zapowiadało, bowiem nie poprzedził go wstrząs sejsmiczny, ani nagłe cofnięcie się wód przybrzeżnych, a poza tym zaskoczyło mieszkańców i turystów, bo uderzyło w nocy, gdy z brzegu nie było widać piętrzącej się fali w głębi morza.

Fala uderzyła między innymi w grupę około 250 pracowników jednej z firm przy brzegu morza. Uczestniczyli oni w świątecznym koncercie zorganizowanym z okazji zbliżającego się końca roku.

Przypomnijmy, prawie dokładnie 14 lat temu, 26 grudnia 2004 roku, tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi na Oceanie Indyjskim o magnitudzie ponad 9, zabiło wtedy około 300 tysięcy ludzi. Kilka milionów straciło dach nad głową.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!