| |
Zagrożenie!
Na przełomie października i listopada międzynarodowe ćwiczenia na wypadek wystąpienia tsunami na Morzu Śródziemnym

Na przełomie października i listopada międzynarodowe ćwiczenia na wypadek wystąpienia tsunami na Morzu Śródziemnym

Chyba wszyscy słyszeliśmy o tragicznym tsunami, jakie pojawiło się w wyniku trzęsienia ziemi w Azji. Zapamiętaliśmy szczególnie 26 grudnia 2004 roku i 11 marca 2011 roku.

Warto jednak pamiętać, że podobny scenariusz możliwy jest również w Europie, a konkretnie w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

Z badań i symulacji jednoznacznie wynika – umiarkowane i silne trzęsienie ziemi na wschodzie Morza Śródziemnego może wywołać zabójczą falę. Rejon ten jest aktywny sejsmicznie, co ma związek z kolizją płyty afrykańskiej z euroazjatycką. Kontynent afrykański przesuwa się w stronę Europy o około 2,5 cm w ciągu zaledwie roku!

Wizualizacja tsunami

Tsunami Morze Śródziemne

W związku z takim scenariuszem, od 31 października do 3 listopada br. zostaną przeprowadzone międzynarodowe ćwiczenia NEAMTWS na wypadek wystąpienia tsunami. Wezmą w nich udział m.in. Grecy, Francuzi, Egipcjanie, Portugalczycy, a także Włosi, bowiem jedna z symulacji zakłada uderzenie fali w południowe i południowo-wschodnie wybrzeże tego kraju.

Siedziba operacyjna nadzoru sejsmicznego w Rzymie

Tsunami Włochy

Będzie to pierwsze tego typu ćwiczenie od utworzenia włoskiego Krajowego Systemu Ostrzeganie Przed Tsunami (SIAM). 2 listopada br. zaplanowano sprawdzanie systemu pod kątem uderzenia tsunami w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,5 stopnia!

Symulacja rozprzestrzenienia fali tsunami (w minutach), w przypadku wystąpienia silnego trzęsienia ziemi w pobliżu zachodniego wybrzeża Krety

Symulacja tsunami Europa

Symulacja zakłada silny wstrząs w pobliżu południowej części greckiej wyspy Zakynthos, a następnie powstanie i szybkie rozprzestrzenianie fali tsunami. Ćwiczenia będą obejmować sprawdzenie potencjału tsunami oraz analizę procedur w czasie rzeczywistym podczas stosowania szybkich procedur alarmowych przez Departament Ochrony Ludności. Będzie to również okazja, aby przetestować platformę technologiczną, powstałą na wypadek szybkiego wysyłania alertów, które mają być rozsyłane za pośrednictwem trzech kanałów: e-mail, SMS i IVR (Interactive Voice Response).

Dane: Meteoweb


Komentarze
Marcin Szerląg

Strach pomyśleć jakby się to sprawdziło. ...

28 październik 2017 - 08:04
Odpowiedz