Trzy fronty przejdą przez Polskę. Będą ulewy, burze i wichury. Załamanie pogody wkracza z zachodu
Przed nami poważne załamanie pogody związane z przejściem cyklonu Ulf. Z tym niżem są związane aktywne fronty atmosferyczne, które jeden po drugim zaznaczą się nad Polską. Przyniosą ulewy i lokalne burze, a w górach miejscami również opady śniegu.
Prognoza zasięgu opadów związanych z pierwszym frontem ciepłym, do godziny 13:00, 17 lutego 2023
Wystąpią także wichury będące konsekwencją gradientu ciśnienia i obecności prądu strumieniowego. Przygotowaliśmy stosowną prognozę, aby dokładnie prześledzić, kiedy i gdzie przejdą fronty do 18 lutego 2023, bo pierwszy front już zbliża się do polskich granic.
Trzy fronty nad Polską
Silny wiatr zaznaczy się także w rejonie opadów konwekcyjnych ze względu na zjawisko prądu zstępującego. Strefa frontu ciepłego po południu obejmie północne i północno zachodnie dzielnice kraju. Rozpada się od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, całe wybrzeże po Wielkopolskę, Ziemie Lubuską i Pomorze Zachodnie. W innych regionach popada w tym czasie tylko miejscami.
Prognoza położenia cyklonu Ulf i nadciągającego do Polski frontu ciepłego i za nim frontu chłodnego o godzinie 13:00, 17 lutego 2023
Oba fronty przez Polskę z zachodu na wschód przejdą najbliższej doby. W rejonie ich przejścia popada deszcz, w górach miejscami spadnie śnieg, ponadto będą możliwe również burze i silny wiatr.
Prognoza zasięgu opadów, do godziny 17:00, 17 lutego 2023
Front po południu ze strefą opadów będzie obejmował na wschód coraz większy obszar kraju. Przed wieczorem będzie padać szczególnie, od wybrzeża, Warmii i Mazur przez Kujawy, Mazowsze po centrum. W innych regionach opady w tym czasie wystąpią tylko miejscami.
Prognozowana chwiejność powietrza nad Polską o godzinie 16:00, 17 lutego 2023
W obszarze między frontem ciepłym i chłodnym pojawi się niestabilność atmosfery, w której mogą rozwinąć się liniowe formacje przelotnych opadów konwekcyjnych, w tym niewykluczone burze. W ich rejonie będą możliwe porywy wiatru o sile wichury. Obszar niestabilnego powietrza z zachodu będzie się przesuwał na wschód i południowy wschód kraju. Zalecamy, aby na żywo śledzić obszar występowania opadów i ewentualnych burz na danych radarowych.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 19:00, 17 lutego 2023
W piątek 17.02 wieczorem będzie padać szczególnie we wschodnich dzielnicach Polski, a w innych regionach pojawią się bardziej rozproszone opady przelotne z niewykluczonymi lokalnymi burzami, zwłaszcza na północnym zachodzie, ale nie tylko.
Prognoza zasięgu opadów, do godziny 22:00, 17 lutego 2023
Głównia strefa frontowa w nocy z 17/18 lutego przesunie się za naszą wschodnią granicę, a za frontem pojawią się jeszcze występujące tylko miejscami rozproszone opady przelotne.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 18 lutego 2023
Sytuacja ponownie zmieni się w sobotę 18.02 w ciągu dnia, gdy do zachodniej Polski dotrze kolejny front atmosferyczny, ale tym razem związany z niżem Volker znad Niemiec. Jego strefa opadów obejmie spory obszar południowo zachodniej połowy kraju. Popada szczególnie od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez częściowo Wielkopolskę, Opolszczyznę, Górny Śląsk, częściowo centrum po Małopolskę i Podkarpacie, przy czym na południowy wschód opady z tej strefy dotrą najpóźniej. Wysoko w górach popada również śnieg.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do 19 lutego 2023 za okres przejścia omawianych frontów atmosferycznych
W czasie załamania pogody spodziewana jest dodatkowo wichura. Jej dokładną prognozę przedstawimy niebawem w kolejnym wpisie.
DobraPogoda24.pl