| |
Zagrożenie!

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.3 na Podkarpaciu?

Kilka dni temu media społecznościowe obiegła informacja o rzekomym trzęsieniu ziemi, które miało wystąpić na terenie Podkarpacia. Na niektórych stronach publikujących dane on-line pojawił się wstrząs o magnitudzie 4.3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsu w piątkowy 21.07 poranek miało być zanotowane o godz. 07:15 na głębokości 10 km, w odległości 16 km na południowy-zachód od Sanoka.

Trzęsienie ziemi na Podkarpaciu

Ta informacja od razu stała się dla nas podejrzana, bowiem przy takiej lokalizacji i sile wstrząsu istnieje spore prawdopodobieństwo, aby był on odczuwalny również w Rzeszowie, gdzie znajduje się nasza redakcja. Informację należało więc skonsultować, dlatego zapytaliśmy przedstawiciela Instytutu Geofizyki PAN.

Na nasze pytanie odpowiedział dr hab. Grzegorz Lizurek – „Szanowny Panie, nie zarejestrowaliśmy w tym czasie żadnego zjawiska ani na stacjach szerokopasmowych Polskiej Sieci Sejsmologicznej, ani na stacjach krótkookresowych. Wygląda to na jakiś błąd automatycznej lokalizacji, szczególnie, że jedyne stacje użyte do lokalizacji tego zjawiska są stacjami z Francji”.

Mapa z błędnym naniesieniem wstrząsu na Podkarpaciu

Mapa - Trzęsienie ziemi na Podkarpaciu

Powyższa sytuacja jest kolejnym dowodem na to, że warto czasami weryfikować informacje, zwłaszcza te, które wydają się nietypowe i budzą sensacje. Nie zmienia to faktu, że trzęsienia ziemi na terenie południowej Polski mogą się zdarzyć, co ma związek aktywnością płyty pod pasmem Karpat.

Jeden z przykładów pochodzi z 23 listopada 2006 roku, gdy o godz. 08:16 wystąpił wstrząs na pograniczu Ukrainy i Słowacji. Jego centrum znajdowało się wówczas pod słowackim masywem Vyhorlatu. Siła wstrząsu wyniosła 4.8 stopni w skali Richtera. Trzęsienie zostało odnotowane przez polskie stacje sejsmologiczne, m.in. w Niedzicy, Książu i Ojcowie. Po polskiej stronie wstrząs był wyczuwalny w powiecie leskim, bieszczadzkim, sanockim i krośnieńskim. Wstrząsy w Polsce na ogół nie powodują dużych szkód, aczkolwiek z uwagi na różny stan techniczny budynków nie można z góry wykluczyć drobnych uszkodzeń w indywidualnych przypadkach.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!