| |
Zagrożenie!

Silne trzęsienie w pobliżu greckiej wyspy Kos. Zginęli turyści!

W piątek 21.07 w nocy o godz. 01:31 czasu lokalnego, miało miejsce silne trzęsienie ziemi w pobliżu greckiej wyspy Kos. Lokalne media podają, że zginęły co najmniej 2 osoby, a ponad 190 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to turyści – 39-letni Turk i 27-letni Szwed - podał burmistrz Kos Georges Kyritsis.

Osoby te zginęły na skutek zawalenia się sufitu w jednej z restauracji. Ponadto co najmniej 70 osób odniosło obrażenia w tureckim kurorcie Bodrum.

Zanotowane epicentrum trzęsienia i wstrząsy wtórne w pobliżu wyspy Kos

Mapa trzęsienia ziemi - Kos - Grecja

Popularna wśród turystów grecka wyspa Kos znajduje się na Morzu Egejskim, u wybrzeży Turcji. Wstrząsy miały siłę 6,7 stopnia w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się w odległości 10 kilometrów od Bodrum i 16 kilometrów od wybrzeży Kos, na głębokości 10 kilometrów. Niespełna dwie godziny później nastąpił kolejny wstrząs, tym razem słabszy - o sile 4,7 stopnia w skali Richtera.

Co ciekawe, trzęsienie ziemi spowodowało powstanie niewielkiej - 70 cm fali tsunami - potwierdził dyrektor Narodowego Obserwatorium - Akis Tselentis.

Skutki tsunami w Grecji. Zdjecie: AP

Tsunami w Grecji

Wielu turystów spędziło noc pod gołym niebem. Trzęsienie było odczuwalne również na pobliskiej greckiej wyspie Rodos. Dane z sejsmografów wskazują, że nadal w tym rejonie dochodzi do wstrząsów wtórnych.

Mapa: globalincidentmap


Komentarze
Obserwatorr

Miało być tak pięknie, a tu zapewne szok dla turystów.

21 lipiec 2017 - 12:23
Odpowiedz