Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Karaiby. Wydano ostrzeżenie przed tsunami
Zaledwie wczoraj 09.01 informowaliśmy o niepokojącym braku silnych trzęsień ziemi w ciągu ostatniego blisko miesiąca, a już po kilku godzinach nastąpiło uwolnienie dużej energii z wnętrza ziemi.
Dziś 10.01 o godz. 03:51 (czasu polskiego) silne trzęsienie nawiedziło Karaiby. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na Morzu Karaibskim na północ od wybrzeży Hondurasu.
Trzęsienie miało magnitudę 7,6. Do wstrząsów doszło bardzo płytko, na głębokości około 10 kilometrów, co zazwyczaj może wzmacniać skutki spowodowane przez trzęsienie. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Puerto Rico, Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, Kuby, Meksyku, Hondurasu i Jamajki.
Epicentrum trzęsienia ziemi. 10 stycznia 2018 roku
Ostrzeżenie później odwołano, gdyż stwierdzono, że nie ma bezpośredniego zagrożenia. Przewidywana fala wywołana trzęsieniem ziemi mogła mieć maksymalnie 1m wysokości. Na szczęście nie ma informacji o ewentualnych ofiarach ani zniszczeniach.
Całe szczęście, że bez tsunami się obeszło.... 7.6 - to już b.silne trzęsienie.
W wyższych warstwach atmosfery nasuwa się dziś nad Polskę prąd powietrza znad... Sahary. Może to spowodować jakieś opady pustynnego pyłu u nas, jednak moim zdaniem ma to też wpływ na obecną pogodę; np. na stosunkowo niską wilgotność powietrza i zachmurzenie piętra wysokiego (a nie typowego zimą niskiego), oraz ogólną atmosferę, wszystko to raczej mało typowe dla środka pory zimowej. No i dodatnią jednak temperaturę w porze okołopołudniowej (opisuję obecne warunki w Warszawie). Jest sucho, nie ma tu ani śladu śniegu, czy lodu, czy błota, tego co kojarzy się u nas z tradycyjną zimą. No ale właśnie, taki typ pogody, jak się zdaje, zdarza się u nas zimą coraz częściej.
A moja przyjaciolka własnie rozpoczela rejs statkiem po Karaibach...😱
Ciekawe podejście" Na szczęście nie ma informacji o ewentualnych ofiarach ani zniszczeniach." Analogiczne podejście-po uderzeniu w Ziemię asteroidy wyłażą faceci z bunkra i 1 do 2 gada"Na szczęście nic nie słychać w radiu o zniszczeniach spowodowanych asteroidą". "Może to spowodować jakieś opady pustynnego pyłu u nas, jednak moim zdaniem ma to też wpływ na obecną pogodę; np. na stosunkowo niską wilgotność powietrza i zachmurzenie piętra wysokiego (a nie typowego zimą niskiego), oraz ogólną atmosferę, wszystko to raczej mało typowe dla środka pory zimowej. " Kiedy typowego?????Ja obserwuję chmury od dawna i kategorycznie oświadczam ze 30 lat temu typowe byłych chmury nisko położone.W ostatnich latach jednak coraz częściej chmury osiągają pułap"kosmiczny".W starych książkach podawali rekordy niecałych 15 km.Teraz zdarzają się nawet po 17 km.A w Polsce widzę ostatnio często wysokie chmury(i bardzo ciemne).Ostatnio tego typu chmury są standardem więc bym uznał je za typowe dla nowego okresu.Przykładowy film z chmurą o wysokim pułapie: https://www.youtube.com/watch?v=2gBgJT9t6Jg .W poprzednim wieku nie było w Polsce tego typu chmur.
@Znafca: Ton Twojej niby-"polemiki" wskazuje, że ja wcześniej napisałem jakieś niesłychane nonsensy. Ale Ty przecież potem właściwie potwierdzasz moją tezę.