| |
Zagrożenie!
Potężne trzęsienie ziemi na Alasce. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Potężne trzęsienie ziemi na Alasce. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Dziś 22 lipca 2020 w pobliżu wybrzeża Alaski miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Magnituda trzęsienia ziemi osiągnęła 7,8. Początkowo informowano, że epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce znajdowało się płytko na głębokości 10 km, w odległości około 105 km na południowy wschód od miasta Perryville. Potężne trzęsienie ziemi na Alasce nastąpiło w środę 22 lipca o godzinie 06:12 UTC (08:12 czasu polskiego). Ostatecznie po aktualizacji podano epicentrum trzęsienia ziemi na głębokości 28 km.

Epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce, 22 lipca 2020. Dane: USGS

Trzęsienie ziemi na Alasce magnituda 7,8 Perrville 22 lipca 2020 ostrzeżenie przed tsunami

W przypadku tak silnych trzęsień ziemi niezwykle ważna jest jego głębokość, bo gdy jest płytkie może być bardzo destrukcyjne, a także wywołać tsunami, zwłaszcza, gdy ma magnitudę powyżej 7,6. Po trzęsieniu ziemi w pobliżu Alaski, wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce, 22 lipca 2020

Silne trzęsienie ziemi na Alasce ostrzeżenie tsunami 22 lipca 2020

Ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Alasce. Potencjalny zasięg fali tsunami i czas dotarciaTrzęsienie ziemi na Alasce ostrzeżenie przed tsunami 22 lipca 2020

Mieszkańcy wybrzeża Alaski obudzili się słysząc syreny. Wielu z nich opuściło domy i przeniosło się na wyższy teren z dala od wybrzeża.

Ostrzeżenie przed tsunami zostało wydane przez NOAA, jednak 2 godziny po trzęsieniu ziemi zostało odwołane. Dzięki temu, że okazało się głębsze niż pierwotnie informowano, udało się uniknąć zabójczej fali tsunami.

Spojrzenie na wybrzeże Alaski po silnym trzęsieniu ziemi, 22 lipca 2020

Na Alasce po głównym trzęsieniu ziemi nadal pojawiają się liczne wstrząsy wtórne, z których 3 miały magnitudę 5,7-6,1. Rejon ten znajduje się w tzw. pierścieniu ognia.

DobraPogoda24, USGS, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!