| |
Zagrożenie!
Tranzyt Merkurego: 11 listopada - zjawisko astronomiczne widoczne w Polsce od godziny 13:36

Tranzyt Merkurego: 11 listopada - zjawisko astronomiczne widoczne w Polsce od godziny 13:36

Dziś 11.11 w Święto Niepodległości, wyjątkowa atrakcja czeka miłośników astronomii. Niebawem Merkury - planeta znajdująca się najbliżej Słońca - będzie przechodzić na tle tarczy słonecznej. Zjawisko to nazywamy Tranzytem.

Symulacja pełnego tranzytu Merkurego na tle tarczy słonecznej. Ilustracja: NASA

Tranzyt Merkurego 11 listopada Polska

Z terenu Polski zjawisko tranzytu Merkurego zacznie być widoczne od około godz. 13:36. Wówczas Merkury znajdzie się w pobliżu krawędzi tarczy słonecznej. W kolejnych godzinach planeta, będzie się stopniowo przemieszczać, ale niestety nie będzie nam dane zobaczyć całego zjawiska, bowiem zakończy się już po zachodzie Słońca.

Kolejną przeszkodą w obserwacji zjawiska może być utrzymujące się spore zachmurzenie nad znacznym obszarem kraju. Ponadto musimy się znaleźć w miejscu, gdzie stopniowo obniżające się Słońce nie będzie zasłonięte przez wysokie budynki i drzewa.

Zdjęcie satelitarne sat24 z godz. 12:05 wskazuje na najlepsze warunki do obserwacji tranzytu Merkurego z obszaru Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej oraz częściowo Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i opolskiej. Liczymy jednak na to, że obszar pogodnego nieba ulegnie jeszcze rozszerzeniu

Tranzyt Merkurego prognoza wielkość zachmurzenia w Polsce

Jeśli dopisze nam szczęście, to tranzyt Merkurego z terytorium Polski, będziemy mogli obserwować od około godz. 13:36 do jego zachodu, czyli przez około 2h i 20 minut. Różnica wielkości między Słońcem, a Merkurym będzie olbrzymia, dlatego do obserwacji zjawiska należy użyć odpowiedniego filtra i teleskopu lub lornetki.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!