| |
Zagrożenie!
Tragedia w Dolomitach. Oderwał się lodowiec z masywu Marmolada. To skutki ocieplenia klimatu

Tragedia w Dolomitach. Oderwał się lodowiec z masywu Marmolada. To skutki ocieplenia klimatu

Postępujący wzrost temperatury globalnej związany z ociepleniem klimatu spowodował tragedię w Dolomitach. We włoskim masywie Marmolada 3 lipca 2022 oderwała się duża część kurczącego lodowca. Masa lodu i znajdująca się pod nim roztopiona woda runęła w dół. Niestety, co najmniej 7 osób zginęło, a 8 zostało rannych. Nadal trwa akcja ratownicza, gdyż około 14 osób uznaje się za zaginione. Eksperci od lat alarmowali, że lodowiec kurczy się i może się w każdej chwili oderwać. Co ciekawe, dzień wcześniej 2 lipca na wysokości 3300 m n.p.m. zanotowano w pobliżu szczytu Marmolady 10 st. C. Jest to nowy rekord temperatury maksymalnej na tej górze.

Katastrofa w Dolomitach. Oderwany duży fragment kurczącego się lodowca, 3 lipca 2022. Foto: CNSAS

Tragedia w Dolomitach, oderwał się lodowiec na górze Marmolada, zdjęcia i nagrania, 3-4 lipca 2022

W chwili oderwania lodowca na szlaku prowadzącym na szczyt góry znajdowali się wspinacze, dlatego aż tyle osób zginęło i zostało poszkodowanych. Na nagraniu widać, jak tony lodu, wody oraz skał nagle zsuwają się po zboczu masywu Marmolada. Tuż obok widać dwoje wspinaczy, którym udało się ujść z życiem.

Nagranie oberwania lodowca w Masywie Marmolada we Włoszech, 3 lipca 2022

Przyczyną tej tragedii jest globalne ocieplenie. Lodowiec Marmolada oraz inne lodowce Alp, od wielu lat stają się coraz mniejsze. To co obecnie widzimy, to tak naprawdę pozostałości. Prognozy wskazują, że ten lodowiec zupełnie zniknie do 2050 roku, aczkolwiek patrząc na to zdarzenie, to można przypuszczać, że nastąpi to znacznie wcześniej.

Nagranie katastrofy w masywie Marmolady we Włoszech. Oderwanie lodowca, 3 lipca 2022

Średnia grubość lodowca Marmolada to już tylko kilkanaście metrów. Lodowiec dosłownie znika w oczach.

Zdjęcie oderwanego lodowca w masywie Marmolada we Włoszech, 3 lipca 2022. Foto: CNSAS

Tragedia w Dolomitach, oderwany lodowiec Marmolada we Włoszech, zdjęcia i nagrania, 3-4 lipca 2022

Badanie CNR opublikowane dwa lata temu ostrzegało, że do roku 2050, a nawet wcześniej, lodowiec Marmolada praktycznie zniknie. Wszystko przez globalne ocieplenie wywołane przez człowieka, co ma związek z antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają, że lód jest jak soczewka. Duża jego grubość przysłania obszary stopionej wody, które tak naprawdę są detonatorem odrywania się lodowców.

DobraPogoda24.pl, Skytg24


Komentarze
Jaa

Hm... Sam się oderwał?

06 lipiec 2022 - 21:08
Odpowiedz