| |
Zagrożenie!
Trąba powietrzna uderzyła w Małopolsce. Wiatr zerwał dachy. „Były chwile grozy, strasznie było”

Trąba powietrzna uderzyła w Małopolsce. Wiatr zerwał dachy. „Były chwile grozy, strasznie było”

Zapowiadaliśmy powrót gwałtownych burz w wielu regionach Polski, lokalnie z ryzykiem trąby powietrznej i faktycznie kolejne nawałnice uderzyły nagle i zaskoczyły mieszkańców. Napływają raporty o zejściu trąby powietrznej w Małopolsce w miejscowości Maruszyna w powiecie nowotarskim. Wirujący lej powietrza uszkodził dachy i połamał drzewa. Trwa szacowanie strat. To już co najmniej 4 tornado potwierdzone w Polsce w tym tygodniu.

Trąba powietrzna uderzyła w Małopolsce. Żywioł zerwał lub uszkodził dachy w miejscowości Maruszyna, 29 lipca 2023. Foto: Kacper Zarycki

Trąba powietrzna w Małopolsce, wiatr zrywał dachy w powiecie nowotarskim, miejscowość Maruszyna, 29 lipca 2023

Od Kacpra otrzymaliśmy krótkie nagranie trąby powietrznej widocznej na powyższym zdjęciu. Niestety - zerwało pół dachu sąsiadce - relacjonuje. Żywioł uderzył w powiecie nowatorskim około godziny 16:15. Wiatr uszkodził co najmniej kilka dachów oraz połamał drzewa. - Panie Tomku. Były chwile grozy, strasznie było - z kolei napisała do naszej redakcji Weronika. Otrzymaliśmy dodatkowo zdjęcie ze skutkami przejścia trąby powietrznej, która częściowo zerwała poszycie dachu z budynku.

Skutki przejścia trąby powietrznej w Małopolsce w miejscowości Maruszyna, 29 lipca 2023. Foto: Weronika Klukoszowska

Trąba powietrzna Maruszyna w Małopolsce, lipiec 2023, wiatr zerwał dachy

W mediach społecznościowych pojawiło się sporo nagrań trąby powietrznej z powiatu nowatorskiego z różnej perspektywy. Początkowo podejrzewano jedynie kolejny lej kondensacyjny, ale po zetknięciu z ziemią i spowodowaniu zniszczeń możemy oficjalnie stwierdzić kolejną trąbę powietrzną w tym tygodniu w Polsce. Sytuacja w tak krótkim odstępie czasu jest nietypowa, ale na szczęście trąby powietrzne są słabe i klasyfikowane przeważnie jako F1. Ograniczają się do uszkadzania dachów, łamania drzew i zrywania linii energetycznych.

Nagranie trąby powietrznej w Małopolsce w powiecie nowotarskim, 29 lipca 2023

Zgodnie z prognozami, w godzinach popołudniowych rozwinęło się sporo silnych burz w Polsce, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. Burze niosą nawalny deszcz, grad i bardzo silny wiatr. Szkody poza Małopolską zanotowano do tej pory szczególnie w Lubaszczu w gminie Nakło w kujawsko-pomorskim, gdzie silny wiatr połamał drzewa i uszkodził dach budynku. W wielu miejscowościach Wielkopolski z powodu silnych burz brakuje obecnie prądu. Z kolei w Koszalinie doszło do zalania wielu dróg, piwnic, a nawet dworca. Regionów ze skutkami nawałnic jest znacznie więcej.

Miejscami silne burze zanotowane w Polsce do godziny 18:30, 29 lipca 2023

Silne burze i trąba powietrzna w Małopolsce, Maruszyna lipiec 2023

Burze wieczorem i nocą na 30 lipca miejscami nadal wystąpią i będą się przesuwać w głąb kraju na wschód i północny wschód, ale powinny być słabsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Piękny widok. Tornada w Polsce hmmm ? Czyżby jesteśmy Amerykanami ? To trąba powietrzna,czyli 4 trąby już w Polsce a u Mnie właśnie minęła od zachodu i poszło bokiem i kilka kropel i dziś tyle na dziś.

29 lipiec 2023 - 19:54
Odpowiedz