| |
Zagrożenie!
Trąba powietrzna uderzyła w domy. Zerwane dachy w wielu miejscowościach. Drogi zablokowane przez drzewa

Trąba powietrzna uderzyła w domy. Zerwane dachy w wielu miejscowościach. Drogi zablokowane przez drzewa

W ostatnich dniach gwałtowne burze podczas wypierania upału dały się we znaki nie tylko w Polsce, ale także szczególnie na Litwie, Łotwie oraz w Estonii, gdzie zanotowano kilka trąb powietrznych. Żywioł spowodował spore szkody, bo lej wirującego powietrza uderzył bezpośrednio w tereny zabudowane. Wiatr zrywał dachy, łamał drzewa, a w konsekwencji blokował drogi. Trąbę powietrzną zanotowano w rejonie miejscowości Użpol, Gulbene, Tsooru i Jaunaglona.

Trąby powietrzne pod koniec sierpnia 2023 uderzyły w kilku miejscowościach na Litwie, Łotwie i Estonii. Foto ilustracyjne

Trąba powietrzna uderzyła w domy na Litwie, Łotwie i Estonii pod koniec sierpnia 2023, wiatr zerwał dachy w miejscowości Użpol, Gulbene, Tsooru i Jaunaglona

Gwałtowne burze superkomórkowe niedawno przyniosły w Polsce ulewy, gradobicia i niszczące porywy wiatru w czasie występowania falującego frontu stopniowo wypierającego upał na wschód Europy, a później bardzo silne burze wystąpiły szczególnie w Krajach Nadbałtyckich. Napływają raporty o wystąpieniu co najmniej kilku trąb powietrznych. Niestety, żywioł uderzył w obszary zabudowane. Relacje wskazują na spore szkody, w tym uszkodzone i zerwane dachy, a lokalnie nawet częściowo uszkodzone ściany.

Silne burze niosące gwałtowne załamanie pogody, w tym lokalne trąby powietrzne zanotowane w rejonie Polski i krajów sąsiedzkich między 30 sierpnia i 1 września 2023

Wiatr zerwał dachy budynków, trąba powietrzna na Litwie, Łotwie i Estonii pod koniec sierpnia 2023 w miejscowości Uzpaliai, Gulbene, Tsooru i Jaunaglona

Żywioł uderzył w godzinach przeważnie wieczornych i nocnych dlatego nie ma dokładnych zdjęć trąb powietrznych, ale po analizie danych radarowych oraz wizji lokalnych zanotowanych szkód stwierdzono jednoznacznie na wystąpienie tornada. Pierwsze z nich wystąpiło w litewskiej miejscowości Użpol, gdzie wiatr uszkodził lub zniszczył dachy budynków oraz złamał bądź wyrwał z korzeniami drzewa. Przejściu trąby powietrznej towarzyszyły opady deszczu i burze. Wstępnie siłę trąby powietrznej oceniono na nieco ponad IF1.

Skutki trąby powietrznej na Litwie w miejscowości Użpol, 30 sierpnia 2023

W tym samym dniu trąbę powietrzną zanotowano również na Łotwie w rejonie miejscowości Gulbene, ale tym razem wiatr uszkodził i zniszczył głównie fragmenty kompleksu leśnego oraz lokalnie spowodował zablokowanie dróg przez złamane drzewa. Znacznie poważniejsze skutki przejścia trąby powietrznej odnotowano następnie w Estonii w rejonie miejscowości Tsooru, gdzie trąba powietrzna uderzyła w rejony zabudowane nietypowo, bo wczesną nocą. Nie dość, że trąba powietrzna uderzyła pod osłoną nocy, to lej wirującego powietrza był niewidoczny z powodu ulewnego deszczu.

Skutki przejścia nocnej trąby powietrznej w Estonii w rejonie miejscowości Tsooru, 30 sierpnia 2023

Estońscy meteorolodzy podejrzewają, że nie była to jedna trąba powietrzna. Niewykluczone, że było ich kilka, gdyż lokalne szkody na wąskim obszarze zanotowano w znacznych odległościach od siebie. W tym przypadku także doszło do złamania drzew i zatarasowania dróg oraz zrywaniach dachów. Tamtejsze służby interweniowały ponad 120 razy przy zabezpieczaniu i usuwaniu skutków uderzenia żywiołu. Ostatni przykład trąby powietrznej pochodzi z Łotwy z miejscowości Jaunaglona.

Trąba powietrzna uderzyła na Łotwie w gminie Agłona, 31 sierpnia 2023

W tym przypadku także część dróg została zablokowana. Miejscami drzewa zostały wyrwane z korzeniami, a dachy zostały uszkodzone lub zerwane na wielu budynkach zamieszkałych i gospodarczych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!