
Trąba powietrzna uderzyła prosto w domy. Wiatr zerwał dachy i zaskoczył mieszkańców. Są nagrania żywiołu
Do nietypowego i wyjątkowo rzadkiego zjawiska pogodowego w styczniu doszło minionej doby w Belgii. Nagle powstała trąba powietrza, która uderzyła prosto w domy w rejonie miejscowości Onze-Lieve-Vrouw-Waver i Putte. Lej wirującego powietrza niszczył wszystko na swej drodze. Żywioł pojawił się bardzo szybko i zupełnie zaskoczył mieszkańców, gdy rozwinął się z przechodzącej burzy superkomórkowej. Co najmniej jedna osoba została ranna.
Skutki uderzenia trąby powietrznej w Belgii, 3 stycznia 2024. Foto: Seppe de Smet
Początek nowego roku zaskoczył w Europie wyjątkowo dynamiczną i niebezpieczną pogodą na zachodzie. Do zdarzenia doszło około godziny 16:30. Na licznych relacjach i nagraniach widać, jak nagle rozwija się trąba powietrzna, która uderza w domy i zrywa dachy, a także łamie słupy energetyczne i maszty antenowe.
Burze zanotowane w zachodniej Europie minionej doby do godziny 11:35, 4 stycznia 2024
Trąba powietrzna rozwinęła się i zeszła w rejonie przechodzących burz, w tym jednej o cechach superkomórki. Wiatr największe straty spowodował w miejscowości Onze-Lieve-Vrouw-Waver położonej około 10 km na wschód od Mechelen. Jest częścią regionu Sint-Katelijne-Waver niedaleko autostrady między Brukselą i Antwerpią. Straty odnotowano również w miejscowości Putte. W tej miejscowości trąba powietrzna przeszła w rejonie stadniny koni i zraniła zwierzęta.
Trąba powietrzna uderzyła w Belgii, 3 stycznia 2024
Wiatr uszkodził około 40 budynków mieszkalnych, w tym zrywał lub uszkadzał dachy oraz wybijał okna i niszczył elewacje. Trąba powietrzna uszkodziła również samochody oraz przewróciła przyczepę kempingową. Żadnych szans nie miał masz antenowy, co widać dokładnie na nagraniach. Prędkość wiatru nie została jeszcze oszacowana, ale po wstępnych zniszczeniach można przypuszczać F2.
Skutki trąby powietrznej w Belgii, 3 stycznia 2024
Zanim zupełnie ustanie cyrkulacja zachodnia i wkroczy ochłodzenie w głąb Europy, to jeszcze w najbliższych kilkudziesięciu godzinach szczególnie na zachodzie kontynentu zaznaczą się ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Jeden z nich Brigitta znajdzie się w piątek dokładnie między Belgią i Holandią. W jego rejonie spadnie deszcz, ponadto możliwy jest również silny wiatr.
Prognoza położenia ośrodków niżowych z opadami w Europie o godzinie 10:00, 5 stycznia 2024
Ta strefa frontowa miejscami sięgnie także Polski w piątek. Przyniesie rozproszony śnieg, szczególnie między Ziemią Lubuską, Pomorzem Zachodnim przez Wielkopolskę, Ziemie Łódzką po Mazowsze i Lubelszczyznę.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Gva.be