| |
Zagrożenie!
Trąba powietrzna na południu Polski. Wiatr uszkodził i zerwał dachy. To skutki superkomórki burzowej

Trąba powietrzna na południu Polski. Wiatr uszkodził i zerwał dachy. To skutki superkomórki burzowej

Front burzowy związany z płytkim niżem Dawid przemieszczający się minionej doby przez południową Polskę przyniósł miejscami ulewne opady deszczu i gradobicia, ale lokalnie również trąbę powietrzną na Dolnym Śląsku w miejscowości Piotrowice. Charakter powstałych zniszczeń i danych radarowych wskazuje na zejście krótkotrwałego tornada z superkomórki burzowej. Wiatr uszkodził i zerwał dachy oraz uszkodził elewacje budynków, ponadto łamał drzewa. Na szczęście nikt nie zginął i nie został ranny.

Trąba powietrzna w Piotrowicach pojawiła się około godziny 17:45, 23 maja 2023. Foto: ilustracyjne

Trąba powietrzna na Dolnym Śląsku w Piotrowicach, wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i niszczył elewacje, maj 2023

Zjawisko było krótkotrwałe, ale zdołało wyrządzić szkody, bo trąba powietrzna na punktowym i nieszerokim pasie w terenie zabudowanym zeszła z superkomórki. Wiatr uszkodził dach budynku Przychodni Zdrowia w Piotrowicach. Uszkodzony zostały również dach pobliskiego budynku gospodarczego, ponadto było sporo połamanych drzew. Z relacji świadków wynika, że w powietrzu latały trampoliny.

Skutki trąby powietrznej na Dolnym Śląsku w miejscowości Piotrowice, 23 maja 2023

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze przy użyciu drabin  usunęli również dachówki zagrażające upadkiem na ziemie, a także dokonali usunięcia zwisających konarów drzew. Wąskie pasy uszkodzeń odnotowano po obu stronach dachu miejskiego ośrodka zdrowia.

Relacja ze skutków przejścia trąby powietrznej w Piotrowicach na Dolnym Śląsku w gminie Męcinka, 23 maja 2023

Chmurę superkomórki z wyraźną rotacją zauważono wcześniej kilkaset metrów od powstałych szkód. Możemy być więc niemal pewni, że zeszła krótkotrwała trąba powietrzna z południowej części superkomórki i to ona odpowiada za wyrządzone szkody.

Prawdopodobna chmura z rotacją z której zeszło tornado na Dolnym Śląsku, 23 maja 2023

Zjawiska tego typu nie można przewidzieć ze znacznym wyprzedzeniem. Charakteryzują się niezwykłą lokalnością, dlatego zawsze wyczulamy aby nigdy nie lekceważyć superkomórek, które niosą najczęściej najsilniejsze zjawiska burzowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!