| |
Zagrożenie!
Trąba powietrzna w Kaniowie w województwie śląskim uszkodziła ponad 20 budynków

Trąba powietrzna w Kaniowie w województwie śląskim uszkodziła ponad 20 budynków

Zapowiadaliśmy, że burze, które pojawią się 7 czerwca w Polsce, będą najsilniejsze od początku 2020 roku. W wielu miejscach doszło do ulew, silnych porywów wiatru, podtopień, gradobić i licznych wyładowań atmosferycznych. Ponadto w województwie śląskim, w miejscowości Kaniów w powiecie bielskim pojawiła się trąba powietrzna.

Tornado uszkodziło ponad 20 budynków. Na szczęście nikt nie zginął. Z co najmniej 8 budynków wiatr zerwał dach, a kilka zostało poważnie uszkodzonych.

-"Doszło do naruszenia konstrukcji ścian, więc straty są bardzo duże. Na miejscu pracowały zastępy straży, które pomagały mieszkańcom w zabezpieczaniu domów"- powiedziała rzecznik strażaków z Bielska-Białej Patrycja Pokrzywa.

Trąba powietrzna w Kaniowie w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w pobliżu Czechowic-Dziedzic

Trąba powietrzna Kaniów województwo śląskie powiat bielski w pobliżu Czechowic-Dziedzic tornado 7 czerwca 2020

W Kaniowie pracowało, od 20 do 30 jednostek strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników. Budynki zabezpieczyli plandekami. -„Nie wszystkie budynki były zamieszkałe. Część z nich była w trakcie budowy. Na razie nie wiadomo, czy i ewentualnie z których domów trzeba będzie ewakuować mieszkańców"- dodała Patrycja Pokrzywa. Straty są nadal szacowane. Do Kaniowa przyjechali samorządowcy i przedstawiciele zarządzania kryzysowego.

Trąba powietrzna przeszła przez miejscowość Kaniów w woj. śląskim w pobliżu Czechowic-Dziedzic - 7 czerwca 2020 roku około godziny 14:15-14:20. Wstępne analiza szkód wskazuje na prędkość wiatru osiągającą ok. 150-220 km/h.

Trąba powietrzna w Kaniowie. Superkomórka burzowa znad Śląska. Dane radarowe IMGW-PIB, FB Meteorologia i synoptyka

Trąba powietrzna Kaniów Dane radarowe IMGW 7 czerwca 2020

Jeśli dane te się potwierdzą, trąba powietrzna zostanie sklasyfikowana jako EF1/EF2 w ulepszonej skali Fujity oraz T3/T4 w skali Torro.

DobraPogoda24, PSP Bielsko-Biała 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!