| |
Zagrożenie!
Tornado wodne uderzyło w ląd. Pozostawiło pas zniszczeń. Są ofiary i ranni

Tornado wodne uderzyło w ląd. Pozostawiło pas zniszczeń. Są ofiary i ranni

Niebezpieczne zjawisko tornada wystąpiło 27 czerwca 2022 w niewielkim holenderskim miasteczku Zierikzee. Sytuacja była dość nietypowa, bo tornado powstało nad wodą, a następnie jako trąba wodna weszła nad ląd stając się klasyczną trąbą powietrzną. Zwykle trąby wodne są słabe, ale w tym przypadku zanim osłabło to w miasteczku na lądzie pozostawiło pas zniszczeń. Niestety, są ranni i co najmniej 2 osoby zabite - wynika z raportu Regionu Bezpieczeństwa Zeeland. 

Pas zniszczeń pozostawiony przez tornado w Zierikzee. Foto: TT Connie Alblas

Tornado uderzyło w holenderskie miasto Zierikzee, 27 czerwca 2022, zdjęcia i nagrania

Tornado uderzyło w Zierikzee około godziny 13:00. Wiatr zrywał dachówki z kościoła, trampoliny z ogrodów i łamał drzewa. W niektórych domach wiatr zerwał dachy, a fasada co najmniej jednego domu zawaliła się. Wstępne szacunki wskazują, że tornado w Holandii mogło mieć kategorię F2.

Tornado wodne wchodzące nad ląd w rejonie Zierikzee w Holandii, 27 czerwca 2022. Foto: TT Haas

Tornado w Holandii, 27 czerwca 2022, zdjęcia i nagrania, miasteczko Zierikzee

Zarejestrowane zjawisko to skrzyżowanie tornada z trąbą wodną. W przypadku trąby wodnej panuje dość spokojna atmosfera, jeśli chodzi o wiatr, ale czasami zdarza się, że potrafi zejść nad ląd i narobić sporych szkód zanim dość szybko zaniknie.

Skutki tornada w rejonie Zierikzee w Holandii, 27 czerwca 2022

Nadal trwa szacowanie strat. W wyniku przejścia tornada w Holandii zginęło co najmniej 2 osoby, a ponad 10 zostało rannych. Każdego roku uderza w Holandię co najmniej 4-7 tornad. Niektóre z nich są silne i stanowią śmiertelne zagrożenie.

Nagranie z przechodzenia tornada przez miasteczko Zierikzee

Według holenderskiego instytutu meteorologicznego KNMI, zjawisko prawdopodobnie zaczęło się jako trąba wodna nad Oosterschelde (dawne ujście rzeki do Morza Północnego). Ponieważ w atmosferze było dużo wilgoci, trąba wodna mogła szybko rosnąć. Ponadto, prawdopodobnie wystąpił uskok wiatru, co jeszcze bardziej wzmocniło trąbę powietrzną.

Tornado powodujące zniszczenia w Zierikzee. Holandia, 27 czerwca 2022

Takich lokalnych zjawisk nie można przewidzieć. Wskazuje się jedynie ryzyko i możliwość trąby powietrznej, ale nie ma możliwości wskazać, czy na pewno takie zjawisko powstanie i gdzie uderzy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!