| |
Zagrożenie!
Tornado szkwałowe - Gustnado uderzyło w województwie świętokrzyskim. Wir powietrza nagrano z bardzo bliska

Tornado szkwałowe - Gustnado uderzyło w województwie świętokrzyskim. Wir powietrza nagrano z bardzo bliska

Pogoda w maju nie przestaje zaskakiwać. Kilka dni temu informowaliśmy o krótkotrwałym i silnym tornadzie, jakie zeszło w powiecie biłgorajskim w województwie lubelskim. Kolejny przykład dotyczy zjawiska z 5 maja 2021. Po weryfikacji zdjęć, skanów radarowych i nagrań można stwierdzić, że wystąpiła trąba powietrzna, w tym przypadku trąba lądowa niezwiązana z superkomórką burzową w miejscowości Gojców w województwie świętokrzyskim. O zjawisku atmosferycznym poinformował zespół obserwatorów z Storm Chasers Świętokrzyskie, którzy wraz z Siecią Obserwatorów Burz ostatecznie zaklasyfikowali zjawisko, jako tornado szkwałowe, czyli Gustnado. Ze względu na zachmurzenie wykluczono zjawisko dust devil, czyli diabełka pyłowego.

Tornado szkwałowe w miejscowości Gojców, w województwie świętokrzyskim, 5 maja 2021. Nagranie udostępnił Mateusz Frańczak

Tornado szkwałowe, Gustnado w miejscowości Gojców, świętokrzyskie, 5 maja 2021, nagrania

Trąba powietrzna widoczna na nagraniu powstała w czołowej części burzy krótko po pojawieniu się pierwszych porywów wiatru. Jest to charakterystyczne dla tornada szkwałowego, gdy w czasie przejścia frontu szybko schodzący prąd zstępujący z chłodniejszym powietrzem, powoduje gwałtowne unoszenie cieplejszego powietrza przed frontem i powstanie wiru.

Tornado szkwałowe w miejscowości Gojców zostało bardzo dobrze udokumentowane, bo nagrane z 3 kamer. W pewnym momencie wir powietrza znajduje się tuż przed kamerą

Tornada tego typu są zdecydowanie słabsze od klasycznych tornad związanych z mezocyklonem, ale również mogą stanowić zagrożenia dla życia i mienia. Nie należy się do nich zbliżać.

DobraPogoda24, Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera, Sieć Obserwatorów Burz


Komentarze
Kron

Zachmurzenie nie wyklucza diabła piaskowego. Co innego jeżeli w tym miejscu (potwierdzenie chociażby z zapis z radaru) znajdował się front burzowy.

23 maj 2021 - 21:33
Odpowiedz