| |
Zagrożenie!
Tornado porwało samochód z kierowcą. Żywioł niszczył domy, słupy energetyczne i łodzie. Wiatr przekroczył 200 km/h

Tornado porwało samochód z kierowcą. Żywioł niszczył domy, słupy energetyczne i łodzie. Wiatr przekroczył 200 km/h

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne nie odpuszczają w południowo wschodnich stanach USA. Po serii gradobić ponownie uderzyło tornado i to w środku miasta. Lej powietrza zszedł w rejonie Palm Beach Gardens na Florydzie i porwał samochód z kierowcą. Oszacowanie NWS wskazuje na siłę tornada EF2, co daje wiatr z prędkością powyżej 200 km/h. Żywioł uszkodził również drzewa, domy, słupy energetyczne i łodzie. Wiatr wiele samochodów ułożył jeden na drugim.

Tornado porywa samochód na drodze w North Palm Beach  na Florydzie, 30 kwietnia 2023. Foto: FB Jennifer Collins - Daphne N

Tornado w Palm Beach Gardens i North Palm Beach na Florydzie, wiatr porwał samochód z ludźmi, 30 kwietnia 2023

Groźne tornado przetoczyło się przez Palm Beach Gardens w sobotnie 30.04 popołudnie. Lej powietrza zszedł na południe od Palm Beach Gardens Medical Center około godziny 17:10 czasu lokalnego i skierował się na północny wschód w pobliże skrzyżowania PGA Boulevard i US Highway 1, po czym zakończył się na US1, na północ od PGA Boulevard.

Gwałtowne zjawiska odpuszczą na południowym wschodzie USA co najmniej do 5 maja 2023. Prognozowana suma opadów

Tornado na Florydzie porwało samochód z drogi, wiatr niszczył Palm Beach Garden, kwiecień 2023

Żywioł na swej drodze niszczył dosłownie wszystko. Wyrywał i przewracał drzewa, uszkadzał lub dewastował domy, a nawet przewracał i porywał samochody oraz łodzie w częściach North Palm Beach i Palm Beach Gardens. W pewnym momencie bez prądu było około 7500 osób.

Skutki tornada w rejonie Palm Beach Gardens, 30 kwietnia 2023

Zniszczenia zanotowano również w Sandalwood Estates. Przejściu tornada towarzyszyły opady i lokalne burze. Zdarzenie jest dowodem na to, że w czasie tornada poza schronami nie ma żadnego bezpiecznego miejsca, a na pewno do nich nie zaliczają się samochody. Koszmarnie wyglądała sytuacja, gdy nagle tornado porywa samochód z drogi z kierowcą i psem w środku i rzuca nim jak pudełkiem zabawek.

Tornado uderzyło i porwało samochód z drogi w North Palm Beach na Florydzie, 30 kwietnia 2023

W sieci pojawiło się jeszcze jedno nagranie, tym razem ze środka samochodu, który znalazł się bezpośrednio w centrum tornada. Możemy zobaczyć, jak w pewnym momencie lej powietrza zasysa i porywa samochód, który zaczyna koziołkować. 

Nagranie tornada z wnętrza samochodu porwanego przez lej powietrza na Florydzie

Rzecznik lokalnej straży pożarnej powiedział, że nie zgłoszono żadnych obrażeń w wyniku uderzenia tornada w ten samochód. Lokalne media informują, że Zach i jego pies Marlin "mają się dobrze". To naprawdę cud, że nikt nie zginął. Po przejściu burz z tornadem mieszkańcom ukazały się miejscami samochody ustawione jeden na drugim. Inne zdjęcia przedstawiają liczne powalone drzewa, lokalnie na budynki. Floryda, która w Polsce kojarzona jest z piękną i ciepłą pogodą, w rzeczywistości jest stanem, który często jest nękany przez potężne żywioły, w tym ulewy, tornada i huragany. Warunki pogodowe w ciągu roku są okresami bardzo niebezpieczne.

Prognozowany obszar opadów na południowym wschodzie USA między 7-8 maja 2023

Tornado niszczy samochody i łodzie na Florydzie, prognoza opadów do 7 maja 2023

W najbliższych dniach warunki pogodowe w południowo wschodnich stanach USA będą spokojniejsze. Przejściowo pojawi się nawet okres wyżowy. Większe zmiany i kolejne bardziej aktywne zjawiska pogodowe pojawią się dopiero około 6-8 maja, ale raczej na tę chwilę nie wyglądają aby miały być tak gwałtowne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!