| |
Zagrożenie!
Pierwsze w historii tornado zarejestrowano na obszarze Nepalu

Pierwsze w historii tornado zarejestrowano na obszarze Nepalu

Obszar Nepalu w ponad 80% pokrywają góry o wysokości około 6000 m n.p.m., jedynie na południu kraju znajdują się wyżyny pokryte dżunglą. W tej części znajdziemy również niewielki skrawek Niziny Hindustańskiej tzw. Teraj. To właśnie na tym obszarze między marcem, a majem przechodzą dość często burze, ale jeszcze nigdy w historii nie zarejestrowano w Nepalu wystąpienia tornado.

W tym roku to się zmieniło, bowiem naukowcy nepalscy na podstawie zdjęć satelitarnych, informacji i zdjęć z mediów społecznościowych, stwierdzili wystąpienie dwa tygodnie temu pierwszego tornada na obszarze Nepalu. Miało ono miejsce na południowym-wschodzie kraju, gdzie zabiło 28 i raniło 1100 osób.

Tornado w Nepalu

Istotne były również szkody materialne, w tym zniszczone lub uszkodzone 2600 budynków. Według lokalnego meteorologa Dhiraja Pradhanangi - w słownictwie nepalskim nie ma słowa „tornado”.

Podczas wizji lokalnej naukowcy odkryli 90-kilometrową ścieżkę zniszczenia o szerokości 200 m, która została pozostawiona przez tornado. Znajduje się ona w pobliżu Parku Narodowego Chitwan przy granicy z Indiami.

Obszar na którym w Nepalu zarejestrowano po raz pierwszy w historii tornado. Mapa: Google

Tornado w Nepalu pierwsze w historii

Opierając się na szczątkach znalezionych w okolicy i uszkodzeniach konstrukcji, naukowcy oszacowali porywy wiatru, od 180, do 330 kilometrów na godzinę. Tornado zostało sklasyfikowane na EF2 i EF3, w oparciu o skalę intensywności Fujita-Pearsona.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!