| |
Zagrożenie!
W ostatnich 40 latach zmienił się obszar z największym ryzykiem wystąpienia tornada w USA

W ostatnich 40 latach zmienił się obszar z największym ryzykiem wystąpienia tornada w USA

Rok 2019 po dość spokojnym roku 2018, rozpoczął się serią silnych tornad w USA (do tej pory rozwinęło się ponad 200). Mimo, że ocieplający się klimat dostarcza więcej energii na burze, które wywołują tornada, nadal nie jest jasne, jak zmiany klimatu wpływają na uskoki wiatru - niezbędne do generowania tornada. To, jak tornada reagują na zmieniający się klimat, jest nadal intensywnie badane i pojawiają się pewne trendy.

W ciągu ostatnich 40 lat nastąpił subtelny, ale wykrywalny wzrost ryzyka tornad, zwłaszcza na wschód od Missisipi. W tym czasie nieznacznie spadła liczba tornad na Równinach i Środkowym Zachodzie USA. Chociaż istnieją powiązania z trybami zmienności klimatu, takimi jak ENSO, te ogólne tendencje są zgodne z przesunięciem na wschód w bardziej suchą strefę klimatyczną zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz z prognozami zmian klimatu wskazującymi, że ekstremalne zjawiska staną się bardziej powszechne we wschodnich stanach. 

Zmiana prawdopodobieństwa wystąpienia tornada w USA od roku 1979

Badania Tornada USA

Zauważono, że rośnie liczba silnych tornad pojawiających się w tym samym czasie. W jednym z wcześniejszych badań wskazano na prawdopodobieństwo występowania 6 lub więcej tornad w ciągu zaledwie sześciu godzin, a obecne badania zwiększyły takie ryzyko o 5 razy w porównaniu do lat 50 XX wieku.

Poniżej jedno z najsilniejszych tornad w historii Pampy w stanie Texas. Tornado o sile F4 przeszło wolno przez zachodnią część miasta, 8 czerwca 1995 roku. Trwało 15 minut, w tym czasie pozostawiło ścieżkę zniszczeń o długości blisko 10 km. Straty oszacowano na 30 mln dolarów.

Oprócz zmiany geografii i liczby tornad, następuje zmiana pory roku w której występują. Średnio tornada zaczynają się około tydzień wcześniej w regionie alei tornad, od Nebraski do Teksasu. O ile w sezonie letnim liczba tornad spadła, to w chłodniejszych miesiącach, od listopada do lutego częstotliwość tornad wzrosła, szczególnie na południowym-wschodzie. Ponadto zauważono, że dwukrotnie wzrosła liczba niezwykle niebezpiecznych nocnych tornad.

Opracowanie DobraPogoda24 na podstawie Climate Central


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!