| |
Zagrożenie!
To już pewne. Mróz wkroczy do Polski. Możliwy pierwszy śnieg. Wiemy, kiedy uderzy ochłodzenie

To już pewne. Mróz wkroczy do Polski. Możliwy pierwszy śnieg. Wiemy, kiedy uderzy ochłodzenie

Z wielkim zaangażowaniem śledzimy prognozy ochłodzenia, jakie w trakcie drugiej połowy listopada ma objąć Polskę. Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych nadal potwierdzają powrót ujemnych temperatur na znacznym obszarze kraju, a także w sprzyjających warunkach pojawienia się pierwszych opadów śniegu na nizinach, aczkolwiek ich termin nadal waha się w prognozach. Ochłodzenie związane z adwekcją zimnego powietrza z północnego wschodu jest jednak pewne. Sprawdźmy, kiedy przymrozki, a nawet lokalny mróz będą coraz częstszym zjawiskiem w Polsce.

Jęzor chłodu sięgnie Polski. Wstępnie prognozowany mróz 19 listopada 2022 nad ranem

Mróz i śnieg wkroczy do Polski, ochłodzenie będzie silne, mapa temperatury 19 listopada 2022

Aktualnie stabilną pogodę, ale nie wszędzie pogodną zapewnia nam w wielu regionach gnijący antycyklon Charly przemieszczający się nad Rumunię. Utrzymuje się adwekcja umiarkowanego powietrza, dlatego w wielu regionach zanotujemy dwucyfrowe wartości.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 19 listopada 2022 nad ranem

Mróz i śnieg w prognozach, najnowsza prognoza temperatury w Polsce i Europie, 19 listopada 2022

Na mapach pogodowych zaczyna się jednak pojawiać kolejny wyż skandynawsko - rosyjski schodzący na południowy wschód i to on będzie kluczowy w czasie prognozowanego większego ochłodzenia.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 20 listopada 2022 nad ranem

Mróz i śnieg w prognozach, wyż sprowadzi ochłodzenie do Polski, najnowsza prognoza temperatury 20 listopada 2022

Wyż ten w drugiej połowie nowego tygodnia zacznie sprowadzać do wschodniej i środkowej Europy coraz chłodniejszą masę powietrza. Zasięg głównego strumienia chłodnego powietrza nadal ulega korektom w prognozach, ale w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura szczególnie we wschodniej połowie kraju może miejscami spaść nawet do około -10/-4 st. C. Są to jednak nadal wstępne wyliczenia. Omawiane ochłodzenie zacznie wkraczać do Polski w nocy z 16/17 listopada. W czwartek 17.11 przymrozki będą już liczne, ale jeszcze stosunkowo niewielkie szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju. Ich zasięg będzie uzależniony od obszaru rozpogodzeń. Będziemy to weryfikować w bieżących prognozach.

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, jaki może wystąpić między 12-22 listopada 2022

Wyż sprowadzi zimne powietrze do Polski, gdzie będzie mróz w Europie, mapa temperatury do 22 listopada 2022

Powyżej na mapie jest przedstawiony zasięg możliwych ujemnych temperatur w Europie, jakie mogą się pojawić w określonym terminie. Wydaje się dobrze określony przez model GFS, ale pamiętajmy, że ostateczne temperatury minimalne mogą być niższe, gdyż model ten często temperatury te zawyża. Wiązki operacyjne i kontrolne, a także średnia wyraźnie wskazują na ochłodzenie w Polsce szczególnie między 17-22 listopada (+/- 1 dzień). Przymrozki wtedy będą częstym zjawiskiem szczególnie we wschodniej połowie kraju, ale nie tylko. Niewykluczone, że zdarzą się także regiony szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie, gdy temperatura nawet w ciągu dnia nie przekroczy 0 st. C.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Polsce na przykładzie Białegostoku do 28 listopada 2022

Zimne powietrze napłynie do Polski, kiedy spadnie śnieg i chwyci mróz, prognoza listopad 2022

Niewykluczone, że w tym czasie miejscami pojawią się również pierwsze opady śniegu na nizinach. Będziemy to weryfikować na bieżąco w kolejnych prognozach. Z nami jak zwykle pogoda Was nie zaskoczy. Jeśli macie w planach wymianę opon letnich na zimowe, to można to w najbliższych dniach zrobić, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!