| |
Zagrożenie!
To już pewne. Boże Narodzenie będzie zimowe w Polsce. Mamy najnowszą prognozę pogody

To już pewne. Boże Narodzenie będzie zimowe w Polsce. Mamy najnowszą prognozę pogody

Przed nami bardzo dynamiczne zmiany pogody w czasie świąt. Od śnieżycy przez wtargnięcie krótkiego ocieplenia po ponowne uderzenie zimnego powietrza arktycznego. Najnowsza pogoda na Boże Narodzenie 2021 dla Polski zapowiada mróz i miejscami zanikającą śnieżycę, na południu lokalnie mogą się zdarzyć również marznące opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na północy będzie sporo słońca wraz z nasuwaniem się wyżu, ale tam również najniższa ujemna temperatura. Krótko mówiąc, tam gdzie nie zdąży stopnieć śnieg w czasie Wigilii, zwłaszcza, że przed nią sporo go dosypie szczególnie w centrum, na południowym wschodzie i na północnym zachodzie kraju, to święta upłyną nam pod znakiem mrozu i pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2021. Model ECMWF

Najnowsza Pogoda na Boże Narodzenie 2021, sprawdzamy mapy temperatur i opadów śniegu. Wiemy, gdzie będzie biało

Aktualne prognozy temperatury na Boże Narodzenie jednoznacznie wskazują, że po Wigilii, gdy do kraju wtargnie gwałtownie odwilż i wcześniej śnieżyca, to z północy później wraz z rozbudową wyżu szybko zacznie powracać powietrze arktyczne. Mróz w ciągu dnia będzie możliwy na przeważającym obszarze kraju jedynie na południowym wschodzie temperatura może chwilowo wzrosnąć na wartości dodatnie, jednak po południu i wieczorem ponownie chwyci mróz. Może być zatem w tej części kraju ślisko.

Prognozowana temperatura maksymalna w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2021. Model GFS

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Mamy najnowszą prognozę temperatury, 25 grudnia 2021

Mróz, śnieg i słońce w Boże Narodzenie 2021 w Polsce

Śnieżyca która wkroczy do Polski w nocy 23/24 grudnia dosypie sporo śniegu na znacznym obszarze kraju. Mimo, że za ciepłym frontem miejscami opady śniegu przejdą w deszcz i temperatura znacznie wzrośnie szczególnie w południowej połowie kraju, to ta śnieżyca i wcześniejsze opady śniegu uratują nam białe święta w wielu regionach Polski, gdyż w samo Boże Narodzenie od północy na południe kraju będzie ponownie schodziła zimniejsza masa powietrza. Ponadto w samo Boże Narodzenie miejscami popada jeszcze śnieg, aczkolwiek ta śnieżyca jest coraz bardziej spychana na południe kraju względem poprzednich prognoz, gdyż klin wyżowy z północy może szybciej się rozwijać.

Prognozowane opady śniegu w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2021. Model ECMWF

Opady śniegu 25 grudnia 2021, prognoza opadów w Polsce

Z prognozy modelu ECMWF wynika, że śnieg może popadać na południu Polski, zwłaszcza w południowych, od Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie oraz lokalnie na północy kraju w wyniku efektu morza w pobliżu wybrzeża.

Prognoza opadów śniegu w Polsce, Boże Narodzenie 2021, model GFS

Pogoda Boże Narodzenie 2021, prognoza opadów śniegu, przegląd map modele pogodowe

Z kolei aktualne wydanie modelu GFS ogranicza opady śniegu w Polsce już tylko do rejonów podgórskich Polski. Z jednej strony to dobrze, bo strefa zachmurzenia zostanie wtedy mocno ograniczona, a obszar pogodnego wyżowego nieba dominowałby na znacznym obszarze kraju od co najmniej centrum po wybrzeże. Byłaby świetna pogoda do spacerów w blasku słońca przy zalegającym śniegu.

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 25 grudnia 2021, model ICON

Prognoza opadów śniegu w Boże Narodzenie 2021, gdzie będzie biało w Polsce

Niemiecki model ICON przewiduje opady śniegu i miejscami deszczu lub deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącego na południu i południowym wschodzie Polski, a więc tutaj gdzie chwilowo temperatura będzie dodatnia. W północnej Polsce ma być pięknie, słonecznie z mrozem i pokrywą śnieżną.

Śnieg w święta Bożego Narodzenia będzie zalegał na znacznym obszarze Polski

To będą pierwsze święta od wielu lat, gdy na znacznym obszarze kraju Polski, będzie występować pokrywa śnieżna lub co najmniej będziemy mieć zabielone krajobrazy. Nasze prognozy mówiące o białych i mroźnych świętach Bożego Narodzenia, mimo zawirowań w czasie Wigilii sprawdzą się więc bardzo dobrze.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Boże Narodzenie 2021 w Polsce, model ICON

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 25 grudnia 2021 w Boże Narodzenie

Niemiecki model ICON ma zwykle tendencję do zaniżania pokrywy śnieżnej, a europejski ECMWF do zawyżania. Możemy więc przypuszczać, że rzeczywista pokrywa śnieżna w Polsce w święta będzie pomiędzy wyliczeniami obu modeli.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, Boże Narodzenie 2021. Model ECMWF

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 25 grudnia 2021

Podsumowując, w nocy 23/24 grudnia z zachodu wkroczy do Polski śnieżyca, która stopniowo będzie się przesuwać na wschód kraju. W czasie Wigilii od zachodu kraju wraz ze wzrostem temperatury pojawią się również opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski, ale śnieg nie zdoła cały stopnieć. W Boże Narodzenie z północy na południe Polski ponownie zacznie spływać zimne powietrze i chwyci silniejszy mróz na północy kraju. Zanikające opady śniegu, przejściowo deszczu ze śniegiem będą możliwe na południu i południowym wschodzie Polski, aczkolwiek zasięg tych opadów może jeszcze ulec korekcie. Co najmniej w północnej połowie Polski, będzie w tym czasie słonecznie z mrozem. Zima w Boże Narodzenie w Polsce, będzie więc faktem od wielu lat. Wstępnie zimowe i mroźne święta zapowiadaliśmy już 10 grudnia, czyli z 15 dniowym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiolla

Super prognoza, wreszcie święta białe i mroźne na północy :)

22 grudzień 2021 - 12:56
Odpowiedz