| |
Zagrożenie!
To będzie pogodowy kataklizm. Cyklon Tej uderzy w ląd. Żywioł wywoła powódź i zerwie dachy

To będzie pogodowy kataklizm. Cyklon Tej uderzy w ląd. Żywioł wywoła powódź i zerwie dachy

Na chwilę oderwiemy się od sytuacji pogodowej w Polsce i Europie i zwrócimy naszą uwagę na Bliski Wschód, gdzie dosłowny pogodowy kataklizm najbliższej doby wywoła cyklon Tej. Z siłą huraganu uderzy w ląd i zagrozi mieszkańcom południowo wschodniego Jemenu i południowo zachodniego Omanu. Zagrożeniem będzie nie tylko wiatr, ale szczególnie gigantyczny deszcz. Prognozy wskazują, że miejscami suma opadów może przekroczyć 500-1000 litrów wody na m2 ziemi i będzie powódź błyskawiczna.

Cyklon Tej uderzy w Jemen i Oman. Położenie żywiołu tuż przed lądem 22 października 2023. Foto: NASA

Cyklon Tej uderzy w Oman i Jemen, będzie gigantyczna powódź i huraganowy wiatr, październik 2023

Cyklon Tej powstał dwa dni temu nad Morzem Arabskim i bardzo szybko się zintensyfikował. Minionej doby w szczycie rozwoju miał siłę huraganu trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Generował wtedy średnią prędkość wiatru o prędkości około 205 km/h. W porywach wiatr był o kilkadziesiąt km większy. Obecnie na granicy pierwszej i drugiej kategorii huraganu zbliża się nad ląd i uderza w rejonie południowo wschodniego wybrzeża Jemenu. Średnia prędkość wiatr osiąga 155 km/h, a w porywach jest prognozowane w rejonie centrum cyklonu około 180 km/h.

Prognozowane podejście cyklonu w rejonie uderzenia w ląd z porywami wiatru o godzinie 14:00, 23 października 2023

Cyklon Tej wywoła powódź i huraganowy wiatr, żywioł uderzy w Jemen i Oman, październik 2023

Po wejściu nad ląd prędkość wiatru zacznie spadać, ale nad tym regionem wystąpią długo utrzymujące się ulewne opady deszczu. Przewidywane sumy opadów są olbrzymie i nie mieszczą się w żadnej skali klimatycznej. Norma opadów w Jemenie w strefie nadbrzeżnej w ciągu roku waha się jedynie do 80-130 mm, a tylko w górach do około 800 mm, tymczasem w ciągu kilkudziesięciu godzin ma spaść ponad 500-1000 litrów wody na m2 ziemi. Jeśli prognoza się sprawdzi, to potężna powódź zmyje drogi i zatopi domy, a lokalnie spowoduje osuwiska.

Prognoza zasięgu opadów w rejonie oddziaływania cyklonu Tej o godzinie 14:00, 23 października 2023

Cyklon Tej spowoduje pogodowy kataklizm, będzie powódź Jemen i Oman, prognoza opadów październik 2023

Bezpośredniemu zagrożeniu ze strony żywiołu podlegają szczególnie miejscowości Qishn, Al Ghaydah, Saqr, Jodowh, Haswayn i Al Wadi w Jemenie po rejon Salalah w Omanie.

Prognoza zasięgu opadów w rejonie oddziaływania cyklonu Tej o godzinie 11:00, 24 października 2023

Cyklon Tej prognoza opadów i wiatru, Bliski Wschód październik 2023

Zanim dojdzie do zaniknięcia cyklonu nad Jemenem, to wcześniej musi się wypełnić i wypadać. Prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że dojdzie do katastrofalnej powodzi. Wyleją rzeki, ponadto będą zalane drogi. Niektóre miejscowości mogą być przejściowo odcięte od świata. Sytuacja będzie dramatyczna i mogą być liczne ofiary.

Prognozowana suma opadów jaką ma przynieść cyklon Tej na Bliskim Wschodzie do 24 października 2023

Cyklon Tej na Bliskim Wschodzie, prognoza sumy opadów w Jemenie i Omanie do 24 października 2023

Pozostaje już tylko nadzieja, że modele pogodowe błędnie oszacowały sytuację i prognozy opadów są przeszacowane i ostateczne sumy opadów będą mniejsze. W przypadku sprawdzenia najnowszych przewidywań będziemy mieć faktyczny pogodowy kataklizm w tej części świata.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!