| |
Zagrożenie!
To będzie pogodowy kataklizm. Cyklon Mocha uderzy z siłą potężnego huraganu. Spadnie pół metra wody

To będzie pogodowy kataklizm. Cyklon Mocha uderzy z siłą potężnego huraganu. Spadnie pół metra wody

Z niepokojem obserwujemy rozwój i spodziewane uderzenie potężnego cyklonu Mocha w ląd pomiędzy Birmą i południowo wschodnimi krańcami Bangladeszu z siłą co najmniej 3 lub potężnej 4 kategorii huraganu. Zagrożeniem będzie nie tylko wiatr z prędkością ponad 250 km/h, ale także ogromne opady deszczu. Miejscami może spaść nawet 500 litrów wody na m2 ziemi, czyli ponad pół metra wody. Wystąpi więc powódź i to nie tylko sztormowa. To będzie dosłowny kataklizm pogodowy.

Cyklon Mocha w Zatoce Bengalskiej nad Oceanem Indyjskim zbliżający się w rejon lądu, 13 maja 2023. Foto: NASA

Cyklon Mocha o sile huraganu uderzy w ląd, to będzie kataklizm pogodowy, spadnie mnóstwo deszczu i będzie potop, maj 2023

Zagrożeniem będą również osunięcia ziemi w tym biednym regionie do którego należy kraj Mjanma nazywany także Birmą. Główne uderzenie żywiołu jest spodziewane w niedzielę 14 maja między rejonem Sittwe, a Pein Hne Taw. Zasięg oddziaływania cyklonu będzie jednak znacznie większy i rozciągnie się od rejonu Nhilla w Bangladeszu po Minbya w Birmie.

Cyklon Mocha na danych satelitarnych o godzinie 10:30, 13 maja 2023 wraz z prognozą trajektorii. Dane: CIMSS

Kataklizm zbliża się do Azji, cyklon Mocha, najnowsza prognoza, maj 2023

Kilka dni temu przedstawiliśmy wstępne prognozy tego potężnego cyklonu i już wtedy zapowiadaliśmy, że wbrew prognozom, które wówczas wskazywały cyklon 2 kategorii może nas zaskoczyć i w rzeczywistości będzie mieć siłę nawet 3 kategorii w chwili uderzenia w ląd. Wskazywały na to zasoby energetyczne, które czerpie cyklon z powierzchni wody, a ta przed lądem osiąga nawet 30-32 st. C. Jest to więc potężny zastrzyk energii do rozwoju cyklonu i to się potwierdziło. Mocha obecnie ma siłę potężnego 4 huraganu w skali Saffira-Simpsona. Generuje wiatr o średniej prędkości 215 km/h, a w porywach ponad 230 km/h.

Temperatura wody powierzchniowej z której cyklon Mocha czerpie energię do rozwoju, 13 maja 2023

Potężny cyklon Mocha uderzy w ląd, będzie powódź maj 2023

Najnowsze prognozy potwierdzają, że cyklon Mocha uderzy w ląd z siłą 4 lub 3 kategorii huraganu. Maksymalna prędkość wiatru w porywach w centrum cyklonu może osiągnąć lub przekroczyć 290 km/h na co wskazują najnowsze wyliczenia modelu ECMWF.

Prognozowane porywy wiatru i położenie cyklonu Mocha uderzającego w ląd o godzinie 14:00, 14 maja 2023

Prognoza wiatru, cyklon Mocha, 14 maja 2023

Zastanawiający jest fakt ostrzeżeń meteorologicznych wydawanych przez tamtejsze służby meteorologiczne. Mimo, że kilka dni temu wskazywaliśmy, że cyklon Mocha może mieć nawet 3 kategorię (w prognozach widniała 2), a obecnie ma 4 kategorię, to np. indyjska służba meteorologiczna w komunikatach na FB wręcz dość "spokojnie" przedstawiała nadciągający cyklon z prognozą wiatru ledwo ponad 150 km/h. Z każdym kolejnym komunikatem stopień ostrzeżeń jest zwiększany, ale działa to bardzo topornie.

Ewakuacja przed cyklonem Mocha w Birmie, 13 maja 2023

Podejmowane są próby ewakuacji ludności, ale wszystko to odbywa się z dużym opóźnieniem na zaledwie dobę przed bezpośrednim uderzeniem cyklonu. Tamtejsza armia Arakanu ewakuowała ponad 30 tysięcy mieszkańców w stanie Rakhine. Krajowy Komitet Zarządzania Katastrofami ogłosił czerwony najwyższy alarm dla miast Sittwe, Kyaukphyu, Maungdaw, Rathedaung, Myebon, Pauktaw i Manaung.

Prognozowana suma ulewy w czasie przejścia cyklonu Mocha do 16 maja 2023

Kataklizm pogodowy, będzie potop i powódź, cyklon Mocha, maj 2023

Miejscami w czasie przejście cyklonu Mocha spadnie powyżej 100-500 litrów wody na m2 ziemi. Oznacza to zagrożenie powodziowe i osunięcia ziemi. Poziom wody wzrośnie także przez wysokie fale sztormowe, które naniosą wodę morską w głąb lądu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!