| |
Zagrożenie!
To będzie pogodowa katastrofa. Supertajfun Mawar uderzy w ląd. Wiatr przekracza 300 km/h

To będzie pogodowa katastrofa. Supertajfun Mawar uderzy w ląd. Wiatr przekracza 300 km/h

Jestem pod ogromnym wrażeniem intensyfikacji potężnego supertajfunu Mawar, który minionej doby z tajfunu 2 kategorii wzmocnił się i niebawem będzie najsilniejszym żywiołem o sile 5 kategorii huraganu w skali Saffira-Simpsona. Aktualnie średnia prędkość wiatru osiąga 250 km/h, a w porywach aż 305 km/h. Supertajfun 24 maja uderzy bezpośrednio w wyspę Guam na której mieszka ponad 165 tysięcy ludzi. To będzie dosłowna katastrofa w tym regionie zależnym od USA na południu archipelagu Marianów.

Potężny supertajfun zbliżający się w rejon wyspy Guam, 23 maja 2023. Foto: NASA

Potężny supertajfun Mawar uderzy w Guam, wiatr przekracza 300 km/h, to będzie pogodowa katastrofa 24 maja 2023

W poprzednim wpisie mówiłem aby nie dać się zwieźć prognozom, bo jest spora szansa na szybkie wzmocnienie tajfunu do kategorii najsilniejszego supertajfunu. Miało to jednak nastąpić dopiero po minięciu wyspy Guam, gdzie tajfun był prognozowany z 3 kategorią, a tymczasem stanie się to szybciej i Mawar z najwyższą 5 kategorią uderzy bezpośrednio w Guam. Obecnie ciśnienie w centrum tajfunu spadło do 924 hPa i nadal spada. Średnia jednominutowa prędkość wiatru osiąga 250 km/h, w porywach ponad 300 km/h. Jest na pograniczu 4 i 5 kategorii huraganu.

Prognozowane położenie, siła i przemieszczenie supertajfunu Mawar w basenie zachodniego Pacyfiku, maj 2023. Dane: CIMSS

Potężny supertajfun Mawar zagraża wyspie Guam, będzie pogodowa katastrofa maj 2023

Najnowsze prognozy agencji JTWC wskazują na wzmocnienie tajfunu tuż przed wyspą do najwyższej kategorii. Ma wtedy generować wiatr o średniej prędkości 260 km/h, a w porywach około 315 km/h. Oko tajfunu prawdopodobnie przejdzie bardzo blisko wyspy Guam, gdzie mieszkańców czekają wyjątkowo trudne godziny i bezpośrednie zagrożenie dla życia. Niszczący będzie nie tylko wiatr, ale również ulewny deszcz. W rejonie przejścia tajfunu ma spaść około 200-700 litrów wody na m2 ziemi. Będzie więc poważne ryzyko powodzi i lawin błotnych.

Zasięg oddziaływania supertajfunu Mawar tuż przed uderzeniem w wyspę Guam, 23 maja 2023. Dane satelitarne Himawari-9

Supertajfun Mawar uderzy w ląd Guam, będzie katastrofa pogodowa maj 2023

Temperatura na szczycie zachmurzenia blisko oko tajfunu spada poniżej -85 st. C., a to świadczy o potężnych procesach atmosferycznych zachodzących w obrębie rozwijającego cyklonu tropikalnego. Będzie to najsilniejsze od dziesięcioleci uderzenie wiatru i ulewy w tym regionie naszej planety. Jeszcze przed uderzeniem w wyspę Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego ogłosiła, że prezydent Joe Biden zatwierdził federalną pomoc w przypadku klęsk żywiołowych dla terytorium Guam.

Temperatura wody powierzchniowej na zachodnim Pacyfiku na wschód od Filipin na ścieżce przechodzenia supertajfunu Mawar, 23 maja 2023

Supertajfun wzmocni się do huraganu 5 kategorii, maj 2023

Gwałtowny rozwój tajfunu do 4-5 kategorii jest możliwy dzięki bardzo wysokiej temperaturze wody powierzchniowej na zachodnim Pacyfiku, gdzie sięga aż 29-31 st. C. Jest to ogromny zastrzyk energii do pogłębiania tajfunu i utrzymywania potężnej jego siły. Po minięciu wyspy Guam będzie się nadal przesuwał na zachód i północny zachód w kierunku na wschód od wybrzeża Filipin. Aktualne prognozy nadal wskazują, że Mawar przed Filipinami ma skręcić na północ i ostatecznie ominąć ten kraj przesuwając się w kierunku Tajwanu i Japonii z jednoczesnym słabnięciem nad chłodniejszymi wodami. Sytuacja wymaga jednak dalszego monitorowania, bo przy tak dynamicznym i silnym żywiole nie można wykluczyć zmiany obecnych prognoz.

Wstępnie prognozowane położenie i prędkość wiatru supertajfunu Mawar, 27 maja 2023

Prognoza supertajfunu Mawar, prędkość wiatru, czy uderzy w Filipiny, 27 maja 2023

W przeszłości tajfuny wiele razy nawiedzały Guam i Mariany. Od 2000 roku w promieniu 320 km od wyspy Guam przeszły 23 tajfuny. Do tej pory największe straty w tym regionie przyniósł w 2002 roku tajfun Pongsona, który zniszczył 1300 domów. Tajfun ten przeszedł wtedy na wschód od wyspy w odległości 80 km z prędkością wiatru 240 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!