| |
Zagrożenie!
To będzie ostatni dzień z burzami przed antycyklonem. Możliwy grad i ulewny deszcz. Alert pogodowy w tych regionach

To będzie ostatni dzień z burzami przed antycyklonem. Możliwy grad i ulewny deszcz. Alert pogodowy w tych regionach

Od północnego zachodu Polska dostaje się pod wpływ atlantyckiego antycyklonu Vera, który stopniowo w głąb kraju będzie przynosił ustabilizowanie pogody i pogodny ostatni weekend maja z umiarkowaną temperaturą. Przed objęciem wyżu całego kraju jeszcze miejscami w piątek 26.05 na południowym wschodzie w chwiejnej masie powietrza rozwiną się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z niewielkim gradem. Ponownie głównym zagrożeniem będą punktowe ulewne opady deszczu. Sprawdźmy prognozy burzowe.

Antycyklon z północnego zachodu obejmuje Polskę. Chwiejna masa powietrza na południowym wschodzie. Dane satelitarne Eumetsat z godziny 08:30, 26 maja 2023

Ostatni dzień z burzami przed nastaniem antycyklonu w Polsce, będzie grad i ulewny deszcz, prognozy burzowe 26-27 maja 2023

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widzimy, że przeważającym obszar kraju jest już pod panowaniem pogodnego wyżu z centrum nad Atlantykiem. Jego wyż wtórny znajdzie się nad naszym krajem w najbliższy weekend. Tuż przed nastaniem weekendu jeszcze miejscami na południowym zachodzie kraju w strefie chwiejnego i wilgotnego powietrza na lokalnych liniach zbieżności wiatru powstaną rozproszone komórki konwekcyjne. Miejscami przyniosą przelotny ulewny deszcz i burze, punktowo z niewielkim gradem do około 1-2 cm.

Prognozowane rozproszone przelotne opady i lokalne burze w Polsce w godzinach popołudniowych, 26 maja 2023

Ostatnie burze przed antycyklonem w Polsce, gdzie popada i zagrzmi 26-27 maja 2023

Główny rozwój konwekcji ponownie jest spodziewamy od godzin około południowych i popołudniowych. Wieczorem lokalne opady i burze będą słabnąć i zanikać. Umiarkowane ryzyko lokalnych burz obejmuje szczególnie obszar Podkarpacia oraz częściowo Lubelszczyzny, Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolski. Najważniejszym zagrożeniem ze względu na powolne przemieszczanie się komórek burzowych będą lokalne ulewne opady deszczu do około 10-40 mm. Wiatr nie powinien stanowić większego zagrożenia, gdyż w porywach osiągnie do około 50-70 km/h.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami mogą się rozwinąć burze w godzinach popołudniowych, 26 maja 2023

Burze w Polsce przyniosą grad i ulewny deszcz, prognoza opadów 26-27 maja 2023

Tradycyjnie w sezonie wiosenno letnim przygotowujemy stosowne prognozy prawdopodobieństwa burz. Ze względu na ryzyko lokalnych ulewnych opadów deszczu został wydany 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

Prognoza burz dla Polski, 26 maja 2023

Prognoza burz dla Polski, 26 maja 2023

Odpowiednią prognozę burzową przygotowali również meteorolodzy IMGW. Również w tym przypadku wydano alert pierwszego stopnia przed burzami w południowo wschodniej Polsce.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 26 maja 2023

Ostatni weekend maja 27-28.05 upłynie nam pod znakiem stabilnej i przeważnie pogodnej aury związanej z wyżem. Warunki pogodowe będą zachęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Temperatury maksymalne w cieniu na ogół sięgną 18-23 st. C., być może lokalnie w niedzielę 28.05 nieco więcej. Trochę chłodniej będzie miejscami tylko nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

A antycyklon będzie trwał do końca sierpnia, jak nie września. Jest w pytę.

26 maj 2023 - 09:37
Odpowiedz