| |
Zagrożenie!
To będzie noc z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Nasili się radiacja w wyżu

To będzie noc z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Nasili się radiacja w wyżu

Przed nami kolejna noc na 8 maja z silnymi przymrozkami w Polsce. Temperatura miejscami, zwłaszcza przy gruncie spadnie nawet do -6/-3 st. C. i to na znacznym obszarze kraju. Z północy na pogodę wpływa pogodny wyż ściągający z dalekiej północy powietrze arktyczne. Nasili się nocna radiacja i temperatury zaczną szybko spadać, a najniższe mają być nad ranem. Zabezpieczmy rośliny i uprawy szczególnie narażone na przemarznięcie.

Rozpogodzenia z zimnym powietrzem obejmują ponad połowę Polski przed nastaniem nocy o godzinie 18:00, 7 maja 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 8 maja 2023 z silnymi przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -6 st. C., uaktywni się radiacja w wyżu

Bardzo pomocne w ocenie potencjału nocnych przymrozków jest kompozytowe zdjęcie satelitarne na którym odcieniem koloru fioletowego i niebieskiego zaznaczono zasięg i obecność bardzo zimnego powietrza napływającego wprost z Arktyki. W warstwie dolnej i średniej troposfery jego żródło jest zlokalizowane blisko Bieguna Północnego, a przez to mimo maja, czeka nas mrożna noc i to w wielu regionach.

Arktyczne powietrze napływa do Polski. Prognozowana trajektoria wsteczna na godzinę 08:00, 8 maja 2023

Arktyczne powietrze i silne przymrozki w Polsce, mrożne temperatury, 8 maja 2023

Poprzedniej nocy temperatura w województwie pomorskim spadła do -6/-5 st. C. na stacji Ustce i Lęborku. Potencjał do takich temperatur najbliższej nocy będzie podobny, ale na znacznie większym obszarze zgodnie z powiększającym się zasięgiem pogodnego nieba nad krajem. Model dużej rodzielczości Swiss HD ECMWF wskazuje na przymrozki szczególnie w północnej, centralnej, północno wschodniej po południowo zachodnią Polskę. Najniższą temperaturę na poziomie -6/-3 st. C. zanotujemy miejscami szczególnie na obszarze Podlasia, Mazur, Warmii, Mazowsza, Kujaw i województwa pomorskiego, Ziemi Łódzkiej oraz na północy Lubelszczyzny.

Prognozowane przymrozki w Polsce przy gruncie o godzinie 05:00, 8 maja 2023

Silne przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 8 maja 2023

Niskim temperaturom będzie sprzyjać obszar pogodnego nieba związany z wyżem zbudowanym z chłodnego powietrza arktycznego osiadającym w miejsce cieplejszego, które w nocy przy rozpogodzeniach w wyniku radiacji szybko wypromieniuje w atmosferę.

Prognozowany mróz w Polsce na wysokości 2 m o godzinie 05:00, 8 maja 2023

Noc z silnymi przymrozkami w Polsce, rusza radiacja, 8 maja 2023

Ujemne temperatury do około -2/-1 st. C. zanotujemy miejscami także na standartowej wysokości 2m, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Temperatury w nocy na przeważającym obszarze kraju będą o około 8-4 st. C. niższe od średniej wieloletniej normy dla tej pory roku.

Prognzowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc na 8 maja 2023

Silna radiacja i przymrozki w Polsce, zimny maj 2023, prognozowana anomalia temperatury

Następna noc na 9 maja również miejscami przyniesie przymrozki, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju oraz w rejonach podgórskich. Ryzko przymrozków w następnych nocach znacznie spadnie i nie będzie to już zjawisko tak powszechne jak obecnie. Czeka nas również wzrost temperatur w dzień o czym dowiecie się więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej dostępnej już we wpisach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!