| |
Zagrożenie!
To będzie noc z przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

To będzie noc z przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Przed nami kolejna noc z dość silnymi przymrozkami w Polsce. Temperatura miejscami spadnie do około -6/-3 st. C. Ujemne wartości zanotujemy w wielu regionach szczególnie przy gruncie, ale również miejscami na wysokości dwóch metrów. W obszarze słabnącego pola wyżowego w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń wystąpią dogodne warunki do pojawienia się niskich temperatur na znacznym obszarze kraju. Sprawdźmy, gdzie przymrozki nocą i nad ranem będą największe.

Zachmurzenie nad Polską przed nastaniem nocy na 18 października 2023 o godzinie 17:45. Dane: Eumetsat

Noc na 18 października 2023 z przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -6 st. C., w tych regionach najzimniej

Nocne spadki temperatur są uzależnione od wielu czynników. Do ich wystąpienia potrzebna jest adwekcja zimnego powietrza, dodatkowo słaby wiatr i brak większego zachmurzenia ograniczającego wypromieniowanie ciepła z gruntu. Przed nastaniem nocy warto więc spojrzeć na aktualne zdjęcie satelitarne, które w wersji kompozytowej dodatkowo wskazuje zaleganie nad krajem chłodnego powietrza arktycznego. Widzimy, że nad krajem, zwłaszcza na zachodzie i południu zalega miejscami zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe. Będzie jednak wykazywać tendencję miejscami do rozrywania.

Prognozowane przymrozki w Polsce na wysokości 2m w nocy na 18 października 2023

Noc na 18 października 2023 przyniesie przymrozki w Polsce, najnowsza prognoza temperatury

Prognozy oparte o kanadyjski model GEM wskazują na ryzyko wystąpienia przymrozków miejscami na wysokości 2m, głównie na zachodzie i południu kraju, przy czym zaznaczamy, że będzie to możliwe pod warunkiem wystąpienia większych przejaśnień. W przypadku prognoz wskazujących na przymrozki przy gruncie, prawdopodobieństwo ujemnych temperatur obejmuje znacznie większy obszar kraju, bo w zasadzie co najmniej południową połowę Polski po lokalnie rejon Kujaw i południe województwa zachodniopomorskiego.

Prognozowane przymrozki w Polsce przy gruncie w nocy na 18 października 2023

Prognoza przymrozków w nocy na 18 października 2023 w Polsce

Generalnie należy przyjąć, że w zależności od wielkości zachmurzenia, ukształtowania terenu oraz pomiaru dokonanego na wysokości 2m i przy gruncie, spadki temperatur będą na ogół możliwe do około -6/-1 st. C. Większy mróz może wystąpić w wysokich górach.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, w nocy na 18 października 2023

Zimna noc z przymrozkami w Polsce na 18 października 2023, prognoza anomalii temperatury

Kolejna noc na 19 października również przyniesie przymrozki w Polsce, ale ich zasięg będzie mniejszy i ograniczy się do miejscami wschodnich i południowo wschodnich regionów kraju. Najzimniej będzie prawdopodobnie w Małopolsce.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!