| |
Zagrożenie!
To będzie noc z gęstą mgłą w Polsce. Wydano alerty pogodowe. Wiemy, w których regionach widzialność będzie fatalna

To będzie noc z gęstą mgłą w Polsce. Wydano alerty pogodowe. Wiemy, w których regionach widzialność będzie fatalna

Przed nami znaczne pogorszenie warunków pogodowych na przeważającym obszarze Polski. To będzie trudna noc dla kierowców, gdyż mgła z niskim zachmurzeniem warstwowym stratus rozwinie się w wielu regionach. Mgła miejscami ograniczy widzialność na drogach do 100-200, lokalnie 50m. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe. Sprawdźmy, w których regionach Polski noc z 30 października na 1 listopada przyniesie największe mgły.

Obszar zalegania mgły i niskiego zachmurzenia przed nastaniem nocy o godzinie 15:00. Dane: Eumetsat / Windy

Noc z gęstą mgłą w Polsce, wydano alerty pogodowe, gdzie będzie największa mgła w nocy z 31 października na 1 listopada 2022

Mgła z niskim zachmurzeniem w ciągu dnia nie wszędzie ustąpiła. Zgniły wyż utrzymał się na obszarze od południowych dzielnic Lubelszczyzny przez częściowo Mazowsze i Ziemie łódzką, Kujawy po częściowo Warmię i całe Pomorze. Warunki do rozwinięcia mgły i niskiego zachmurzenia w pozostałych pogodnych obszarach Polski najbliższej nocy będą bardzo dobre.

Wysoka wilgotność powietrza notowana w Polsce przed nocą o godzinie 16:00

Noc z gęstą mgłą w Polsce, alerty pogodowe i prognozy, noc 31 października na 1 listopada 2022

Jak widać na powyższych danych meteorologicznych, na przeważającym obszarze Polski mamy dużą wilgotność powietrza uwięzioną w przyziemnej warstwie inwersyjnej związanej z wyżem. Wraz ze spadkiem temperatury w nocy pojawią się dogodne warunki do kondensacji pary wodnej i rozwijania się mgły w kolejnych regionach kraju.

Wyż w nocy utrzyma się nad Polską. Prognozowany układ baryczny o godzinie 01:00, 1 listopada 2022

Silne mgły w Polsce, alert pogodowy, noc 1 listopada 2022

Nasi synoptycy, a także eksperci z IMGW wydali stosowne ostrzeżenia meteorologiczne z alertem pogodowym dotyczącym możliwości wystąpienia mgły ograniczającej widzialność do 100-200, lokalnie 50m.

Alert pogodowy IMGW dotyczący możliwości wystąpienia mgły w nocy obejmuje niemal całą Polskę

Alert pogodowy, gęste mgły w nocy obejmą Polskę, mapa mgły 1 listopada 2022

Największe ryzyko gęstej mgły w nocy obejmuje centrum oraz całą północną połowę kraju. Mgły w południowych województwach kraju wystąpią tylko miejscami, gdyż tutaj wilgotność powietrza jest mniejsza.

Prognozowany zasięg możliwej mgły w Polsce, do godziny 01:00, 1 listopada 2022. Model UM ICM

Prognoza mgły w Polsce, noc 31 października na 1 listopada 2022

Najgęstsza mgła jest prognozowana szczególnie na obszarze między Kujawami, Warmią, Mazurami, Podlasiem, częściowo Mazowszem i województwem pomorskim, po Ziemie Łódzką i Świętokrzyską oraz miejscami Małopolskę, zwłaszcza w rejonie Krakowa.

Prognozowany zasięg mgły w Polsce o godzinie 07:00, 1 listopada 2022. Model UM ICM

Prognoza mgły w Polsce, noc i poranek 1 listopada 2022

Warunki na drogach w wielu regionach Polski będą bardzo trudne, zwłaszcza, że w rejonie mgły będzie także ślisko, gdyż mamy sporo opadłych liści, ponadto lokalnie nie można wykluczyć mżawki. Dostosujecie prędkość do warunków atmosferycznych oraz nie zapominajcie o włączeniu świateł przeciwmgłowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ktzysiek

Kochani, widoczność a nie widzialność...

31 październik 2022 - 20:21
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Nie, w meteorologii mówimy o widzialności, a nie widoczności. Czyli ocenia się warunki atmosferyczne w jakich możemy dostrzec inne obiekty. Z kolei widoczność zależy od przesłonięcia przez inne obiekty, nie będące częścią atmosfery.

31 październik 2022 - 20:46
Odpowiedz