| |
Zagrożenie!
To będzie noc z dużymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Ruszy silna radiacja

To będzie noc z dużymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -6 stopni. Ruszy silna radiacja

Nad Polską w nocy na 1 maja 2023 znajdzie się centrum wyżu Rixte z ciśnieniem do 1024 hPa. Przyniesie liczne rozpogodzenia, które przy adwekcji powietrza arktycznego i silnej radiacji spowodują wystąpienie przymrozków, zwłaszcza przy gruncie niemal w całym kraju. Temperatura może spaść nawet do około -6/-4 st. C. Miejscami przymrozki wystąpią także na standardowej wysokości 2m. W miarę możliwości zabezpieczmy rośliny wrażliwe na ujemne temperatury.

Centrum pogodnego wyżu nad Polską z arktycznym powietrzem. Będą liczne przymrozki niemal w całym kraju. Zachmurzenie przed nastaniem nocy o godzinie 19:30, 30 kwietnia 2023. Dane: Eumetsat

Noc na 1 maja 2023 przyniesie silne przymrozki, temperatura do -6 st. C. zabezpieczmy rośliny, alert pogodowy

Na powyższym kompozytowym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, że tuż przed nastaniem nocy niemal w całym kraju jest pogodnie i taka aura utrzyma się przez całą noc. Dodatkowo odcień koloru różowego i fioletowego świadczy o obecności powietrza arktycznego nad krajem. Powietrze to napłynęło wprost znad Koła Podbiegunowego.

Prognozowana adwekcja powietrza arktycznego do Polski na przykładzie Warszawy o godzinie 08:00, 1 maja 2023

Noc z silnymi przymrozkami w Polsce, napłynęło powietrze arktyczne, gdzie będą przymrozki 1 maja 2023

Dodatkowym czynnikiem powodującym spadek temperatury w nocy przy bezchmurnym niebie i obecności wyżu z chłodnym powietrzem arktycznym będzie silna radiacja. Wówczas po zachodzie słońca zgromadzone ciepło w ciągu dnia w podłożu i warstwie powietrza przy gruncie wypromieniowuje do atmosfery, a w jego miejsce osiada znacznie cięższe i chłodniejsze powietrze, w tym przypadku arktyczne.

Prognozowane przymrozki w Polsce przy gruncie o godzinie 05:00, 1 maja 2023

Noc na 1 maja 2023 z przymrozkami w Polsce, alert pogodowy i prognoza

Jak widać na prognozie dużej rozdzielczości modelu SwissHD ECMWF, przymrozki szczególnie przy gruncie będą możliwe niemal w całym kraju. Temperatury mogą spaść w wielu regionach nawet do -6/-4 st. C., a to przy obecnej wegetacji i kwitnieniu roślin może spowodować straty w uprawach. Jeśli mamy tylko możliwości, to zabezpieczmy rośliny np. balkonowe i na noc przenieśmy je do domu.

Prognozowany mróz w Polsce na wysokości 2m o godzinie 05:00, 1 maja 2023

Alert pogodowy przed przymrozkami, noce z ujemną temperaturą, prognoza 1 maja 2023

Mróz może również miejscami wystąpić na standardowej wysokości 2m, zwłaszcza w północnej Polsce, ale również na południu w rejonach podgórskich. Niewykluczone, że prognoza ta jest niedoszacowana i obszar ujemnych temperatur na tym poziomie będzie na większym obszarze kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!