| |
Zagrożenie!
To będzie niespokojna noc. Wichury i burze przejdą przez Polskę. Wydano alerty pogodowe

To będzie niespokojna noc. Wichury i burze przejdą przez Polskę. Wydano alerty pogodowe

Na aktualnych danych radarowych i zdjęciach satelitarnych już możemy dostrzec wkraczające do Polski z zachodu załamanie pogody niesione przez aktywny chłodny front atmosferyczny z poprzedzającą również linią zbieżności wiatru. Noc na 4 października 2023 będzie niespokojna, bo na froncie pojawią się opady deszczu, a także miejscami burze. W ich rejonie głównym zagrożeniem będzie wiatr o sile wichury. Lokalnie może spaść grad. Szkody wiatrowe na froncie odnotowano już w Niemczech i Holandii.

Front burzowy wkracza do Polski. To będzie niespokojna noc. Dane radarowe IMGW - RainViewer z godziny 18:55, 3 października 2023

Noc na 4 października 2023 przyniesie wichury i burze w Polsce, wkracza załamanie pogody

Na froncie są już notowane pierwsze burze. W ich rejonie spadnie ulewny deszcz, ponadto niewykluczony jest drobny grad oraz silne porywy wiatru, zwłaszcza w rejonie liniowych formacji szkwałowych. Wiatr w porywach miejscami może osiągnąć do 60-85 km/h, a punktowo nie można wykluczyć nawet 100 km/h. Silny wiatr spodziewany jest także wysoko w górach oraz nad morzem. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 19:00, 3 października 2023

Noc na 4 października 2023 z wichurami i burzami w Polsce, wkracza aktywny front

Gwałtowne zjawiska na froncie są spodziewane szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie oraz w centrum kraju. Z uwagi na dużą dynamikę zalecamy sprawdzanie bieżących wskazań radarowych aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze.

Prognoza burz na noc 4 października 2023 według IMGW

Meteorolodzy wydali stosowne alerty pogodowe dla Polski na najbliższą noc zarówno pierwszego i drugiego stopnia ze względu na zagrożenie wiatrowe, jakie ma się pojawić na froncie chłodnym. Przepływ powietrza będzie napędzać nie tylko konwekcja, ale także obecny nad Polską nisko troposferyczny prąd strumieniowy. Wichura najsilniejsza będzie w rejonie liniowego układu burzowego.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce o godzinie 22:00 w nocy na 4 października 2023

Front burzowy przyniesie wichury w nocy na 4 października 2023 w Polsce

O potencjale frontu szkwałowego wchodzącego do Polski świadczą szkody wiatrowe, jakie pojawiły się w Niemczech i Holandii. Miejscami doszło do połamania drzew i zatarasowania dróg. Takie zjawiska odnotowano w miejscowości Mettingen, Bokensdorf i na autostradzie A50 w Vaassen.

Prognoza zasięgu opadów i frontu w Polsce o godzinie 24:00 w nocy na 4 października 2023

Noc z załamaniem pogody w Polsce, wichury i burze na 4 października 2023

Do środowego poranka front opuści naszą wschodnią granicę, ale w ciągu dnia silny wiatr miejscami w porywach do 50-80 km/h utrzyma się okresami w północnej połowie kraju, ponadto będzie chłodniej o około 6-10 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!