| |
Zagrożenie!
To będzie mroźna noc. Temperatura spadnie do -14 stopni. W tych regionach Polski będzie najzimniej

To będzie mroźna noc. Temperatura spadnie do -14 stopni. W tych regionach Polski będzie najzimniej

Przed nami kolejna mroźna noc w Polsce. Temperatura przy uwzględnieniu pomiarów również przy gruncie może spaść miejscami w środę 29.03 nad ranem lokalnie do -14 st. C. Będzie temu sprzyjać arktyczna masa powietrza zalegająca nad krajem, w której pojawią się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia powodujące silną radiację. Nie bez znaczenia będzie również miejscami zalegająca pokrywa śnieżna. Właśnie w tych regionach mróz będzie największy.

Zdjęcie satelitarne Polski przed nastaniem nocy z widocznym obszarem zachmurzenia kłębiastego i napływu powietrza arktycznego o godzinie 17:15, 28 marca 2023. Dane: Eumetsat

Noc z silnym mrozem w Polsce, temperatura spadnie do -14 st. C., gdzie będzie najzimniej prognoza 29 marca 2023

Warunki do wystąpienia ujemnych temperatur najbliższej nocy w Polsce będą bardzo dobre, gdyż większe zachmurzenie warstwowe i kłębiasto warstwowe nie będzie ograniczać ochłodzenia. Tuż przed nastaniem nocy warto zajrzeć na najnowsze powyższe kompozytowe zdjęcie satelitarne. Odcienie koloru fioletowe ujawniają obecność powietrza arktycznego, ponadto rozproszone zachmurzenie konwekcyjne z zanikającymi opadami śniegu i krupy śnieżnej we wschodniej połowie kraju będzie ustępować licznym rozpogodzeniom.

Prognoza zasięgu arktycznego powietrza w Polsce i jego temperatura na wysokości 1,5 km w nocy na 29 marca 2023

Silny mróz w Polsce, temperatura spadnie do -14 st. C., w tych regionach będzie najzimniej, prognoza 29 marca 2023

Poprzedniej nocy najniższą temperaturę -12 st. C. przy gruncie zanotowano w Lęborku w województwie pomorskim i -11 st. C. w Zakopanem na południu Małopolski. Zimniej było wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu zanotowano -14,5 st. C. W wielu innych regionach temperatura spadła do -9/-4 st. C., zwłaszcza na obszarze, od Podlasia, Mazur i Warmii przez Kujawy, Mazowsze, Wielkopolskę, Ziemi Łódzką i Świętokrzyską po Górny Śląsk i Podkarpacie. Najbliższej nocy potencjał do mrozu będzie podobny.

Prognozowany mróz w Polsce w nocy z 28/29 marca 2023. Model ECMWF

Fala silnego mrozu w nocy z 28/29 marca 2023, prognoza temperatury w Polsce

Według europejskiego modelu największy mróz w środę 29.03 nad ranem zanotujemy w południowej Polsce w rejonach podgórskich Małopolski i na pograniczu z południem województwa śląskiego. Na tym obszarze temperatura miejscami może spaść do około -14/-9 st. C., a w lokalnym zastoisku chłodu niewykluczone jest nawet -15 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce, 29 marca 2023 o godzinie 05:00. Model GEM

Mróz w Polsce, zimna noc z 28/29 marca 2023, prognoza temperatury

Bardziej powściągliwy w wyliczeniu mrozu jest kanadyjski model GEM, który przewiduje minimalną temperaturę na poziomie -12 st. C., ale mróz do -10/-4 st. C. ma objąć większy obszar Polski względem wyliczeń modelu ECMWF.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie o godzinie 08:00, 29 marca 2023

Wiosenne ochłodzenie w Polsce, mroźne noce, prognoza anomalii temperatury 29 marca 2023

Kolejna noc z 29/30 marca niewielkie przymrozki przyniesie już na znacznie mniejszym obszarze kraju. Ujemne temperatury ograniczą się głównie do wschodnich i południowo wschodnich dzielnic Polski, od Podlasia po miejscami Małopolskę i Podkarpacie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!