| |
Zagrożenie!
To będzie bardzo mroźna noc. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -21 stopni. Wiemy, gdzie mróz będzie największy

To będzie bardzo mroźna noc. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -21 stopni. Wiemy, gdzie mróz będzie największy

Przechodzimy do realizacji kolejnej naszej prognozy w której zapowiadaliśmy silny mróz w Polsce po przejściu śnieżycy. Region środkowej Europy dostaje się właśnie pod wpływ słabego wyżu Julian. Jego centrum najbliższej doby przesunie się znad Rumunii nad Ukrainę. Do czasu nadejścia kolejnego niżu będziemy w jego zasięgu. Wyż w nocy na 14 grudnia 2022 miejscami przyniesie większe przejaśnienia, a nawet okresowe rozpogodzenia. Temperatura w wielu regionach Polski spadnie poniżej -21/-10 st. C., również po wliczeniu temperatur przy gruncie. Sprawdźmy, gdzie mróz będzie największy.

Przejaśnienia w powietrzu arktycznym nad Polską. Dane: Eumetsat o godzinie 15:45, 13 grudnia 2022

Będzie potężny mróz w Polsce, nocą temperatura spadnie poniżej -21 stopni, prognoza z 13/14 grudnia 2022 

Na powyższym kompozytowym zdjęciu satelitarnym widzimy, że cała Polska jest skąpana w chłodnym powietrzu arktycznym na co wskazuje odcień koloru fioletowego. Miejscami pojawią się trudne do przewidzenia przerwy w zachmurzeniu warstwowym i warstwowo kłębiastym.

Arktyczne powietrze nad Polską. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, noc 13/14 grudnia 2022

To będzie mroźna noc w Polsce 13/14 grudnia 2022, temperatura spadnie do -21 stopni

Najniższych temperatur w nocy w Polsce należy się spodziewać w regionach z najdłużej utrzymującymi się przejaśnieniami i rozpogodzenia. W tym czasie nastąpi silna radiacja, gdy z dolnej warstwy przyziemnej troposfery ciepło zacznie szybko promieniować w górne warstwy i temperatura szybko spadnie szczególnie w dolinach i lokalnych zagłębieniach terenu. Cięższe zimniejsze powietrze będzie wówczas osiadać i gromadzić się w wielu zastoiskach chłodu.

Potężny mróz na południu Małopolski

Przykładem jest obecnie słynne mrozowisko znajdujące się w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej. Temperatura przy gruncie już osiąga blisko -21 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce do godziny 04:00, 14 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce w nocy, temperatura spadnie do -21 stopni, 13/14 grudnia 2022

Model ECMWF przewiduje największy mróz szczególnie na południu kraju z tendencją przesuwania dwucyfrowego mrozu z upływem nocy na północny wschód. Zimno ma być zwłaszcza na obszarze, od Małopolski i Górnego Śląska przez Opolszczyznę, Ziemie Świętokrzyską i Łódzką po Lubelszczyznę oraz częściowo Mazowsze oraz rejony podgórskie na Dolnym Śląsku i miejscami Podkarpacie w rejonie trwalszych przejaśnień.

Prognoza mrozu w Polsce, 14 grudnia 2022 o poranku, model ECMWF

Temperatura w Polsce nocą spadnie do -21 stopni, prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Model europejski obszar największego mrozu bardzo ogranicza, ale jeśli pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia w innych regionach, to potencjał mrozu może być zbliżony do prognoz kanadyjskiego modelu GEM, który wylicza znacznie niższe temperatury również w zachodnim obszarze Polski i nieco dalej na północnym wschodzie.

Prognoza mrozu w Polsce, 14 grudnia 2022 nad ranem, model GEM

Gdzie największy mróz w Polsce, prognoza temperatury noc 13/14 grudnia 2022

Środowy 14.12 poranek może być więc bardzo chłodny w wielu regionach Polski. To będzie na pewno zimny początek dnia, miejscami z dwucyfrowym mrozem. Pokrywa śnieżna, która zdołała powstać w minionych dniach będzie się więc utrzymywać. Wyjątek będą stanowić regiony z większym zachmurzeniem, które nie pozwoli na znaczny spadek temperatury i tam mróz będzie słabszy od prognozowanego.

Prognozowany potencjał silnego mrozu w Polsce w sprzyjających warunkach, 14 grudnia 2022 o poranku, model GEM

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadnie do -21 stopni, najnowsza prognoza temperatury 14 grudnia 2022

W kolejnych dniach dwucyfrowy mróz w Polsce w nocy również miejscami wystąpi, ale będzie bardzo ograniczony, głównie do północnych dzielnic kraju. Kolejny epizod z silnym mrozem na znacznie większym obszarze Polski czeka nas około 18-19 grudnia. Temperatura wtedy może miejscami spaść poniżej -20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!