| |
Zagrożenie!
To będą dni z największym upałem lata. Żar poleje się z nieba. Znamy maksymalne temperatury

To będą dni z największym upałem lata. Żar poleje się z nieba. Znamy maksymalne temperatury

Wraz z początkiem długiego weekendu do Polski z zachodu i południowego zachodu wkracza ocieplenie, które będzie się w kolejnych dniach rozprzestrzeniać w głąb kraju na wschód. Wrócą dni gorące i okresami upalne. Temperatura maksymalna w wielu regionach wzrośnie do około 30-35 st. C. Lokalnie w sprzyjających warunkach pogodowych może być nawet 36 st. C. Jeśli tak się stanie, to będziemy mieć największy upał tego lata w Polsce, ale zaznaczamy, że nie wszystkie modele numeryczne przewidują aż taką temperaturę.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 15 sierpnia 2023

To będzie największy upał lata w Polsce w sierpniu 2023, temperatura wzrośnie do 30-36 st. C., padnie rekord temperatury

Do tej pory w tym roku maksymalna temperatura w Polsce zanotowana na stacji synoptycznej IMGW miała miejsce 15 lipca w Słubicach, gdzie zmierzono 35,4 st. C. Amerykański model GFS wskazuje podczas tej adwekcji ciepłego powietrza lokalnie do 35-37 st. C. Mówimy o maksymalnej temperaturze, jaka może zdarzyć się na obszarze kraju w najbardziej sprzyjających warunkach. Nie jest to jednak wariant pewny, gdyż nie wszystkie modele pogodowe przewidują aż taki wzrost temperatury. Inne modele wyliczają maksymalnie do 30-35 st. C.

Prognozowany upał w Polsce według modelu ECMWF, 15 sierpnia 2023

Silny upał dotrze do Polski, długi sierpniowy 2023 weekend, największy upał od początku roku

Przykładem jest model ECMWF, który wylicza upał o kilka st. C. niższy. Wynika to z faktu okresami nieco większego zachmurzenia związanego z konwekcją i przelotnymi opadami pochodzenia burzowego. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie to najcieplejszy okres tegorocznego lata na obszarze Polski, bo wysokie temperatury w danych dniach będą możliwe w wielu regionach, a nie ograniczą się tylko do kilku.

Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza i jego temperatury do Polski w głąb Europy na wysokości 1,5 km, 15 sierpnia 2023

To będą najbardziej upalne dni lata w sierpniu 2023 w Polsce

Ważnym aspektem nadchodzącego ocieplenia jest zasięg przepływu niezakłóconego powietrza na wysokości 1,5 km. Temperatura na tym poziomie w Polsce osiągnie nawet 15-20 st. C., co oczywiście przełoży się na wartości temperatur notowanych w warstwie przyziemnej, w tym na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej. W takich warunkach przy słonecznej pogodzie osiągnięcie i przekroczenie 30 st. C. nie będzie żadnym problemem w wielu regionach.

Prognozowany upał w Polsce, 16 sierpnia 2023

Silny upał w Polsce, sierpień 2023, do kiedy gorąco i upalnie

Aktualne wyliczenia wiodących modeli numerycznych zapowiadają szczególnie gorący i upalny okres w Polsce, zwłaszcza miedzy 15-16 sierpnia. Wiele wskazuje na to, że to może być najcieplejszy okres tegorocznego lata w naszym kraju. W kolejnych dniach ciepłe powietrze ma być stopniowo spychane na wschód i południowy wschód kraju.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce według modelu GFS do 21 sierpnia 2023

Upał w Polsce sierpień 2023, do kiedy upalnie i gorąco

W prognozach bieżących w zakładce prognoza burz zalecamy również sprawdzanie, kiedy i gdzie przelotnie popada i zagrzmi, gdyż w czasie tego w naszym kraju miejscami wystąpią również rozproszone burze z przelotnym intensywnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. W jutrzejszej najnowszej prognozie długoterminowej wskażemy zakres prognozowanych temperatur w Polsce oraz zapowiemy, do kiedy będzie gorąco i miejscami upalnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!