| |
Zagrożenie!
Tina przejmie sterowanie nad pogodą. Temperatura przekroczy 20 stopni. Będzie podmuch słonecznej wiosny

Tina przejmie sterowanie nad pogodą. Temperatura przekroczy 20 stopni. Będzie podmuch słonecznej wiosny

Na takie prognozy warto było poczekać, bo w nowym tygodniu pojawi się co najmniej kilkudniowy okres stabilnej, słonecznej i cieplejszej wiosny. Antycyklon Tina bezpośrednio w pobliżu Polski zacznie „sterować” pogodą i zapewni nam bardzo przyjemną aurę zachęcającą do pracy i aktywności na świeżym powietrzu. Noce przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach będą jednak chłodne, zwłaszcza na wschodzie, gdzie nadal mogą chwilami występować przymrozki szczególnie przy gruncie.

Prognozowane położenie wyżu Tina wpływającego na pogodę w Polsce, 8 maja 2023

Antycyklon Tina wpłynie na pogodę, będzie podmuch ciepłej i słonecznej wiosny, maj 2023

Po przejściu płytkiego niżu z frontem atmosferycznym niosącym minionej doby w Polsce ulewy i lokalne burze na południu, od północy ponownie coraz większy obszar kraju dostaje się pod wpływ pogodnego wyżu Tina. Strefa zachmurzenia frontowego najdłużej utrzyma się lokalnie z zanikającymi opadami deszczu na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podkarpaciu, gdzie będzie się przejaśniać i rozpogadzać dopiero w poniedziałek 08.05 późnym popołudniem lub wieczorem.

Wpływ wyżu i ustępującego zachmurzenia frontowego nad Polską o godzinie 08:55, 7 maja 2023

Podmuch ciepłej i słonecznej wiosny w Polsce, nasuwa się antycyklon Tina, 7-8 maja 2023

Na powyższym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, że północna Polska jest ponownie skąpana słońcem i wpływem wyżu, a w południowej połowie kraju jest pochmurno. To zachmurzenie w ciągu najbliższej doby będzie systematycznie zmniejszać się w kierunku południowo wschodnim. Niestety, przy nocnych rozpogodzeniach nadal miejscami mogą wystąpić nocne przymrozki, zwłaszcza przy gruncie. Minionej nocy najniższą temperaturę -6/-5 st. C. notowano na północy Polski na stacji w Ustce i Lęborku.

Pogodny wyż Tina sięgnie Polski. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury na przykładzie Lublina do 21 maja 2023

Pogodny wyż Tina sięgnie Polski, maj 2023

Wpływ obszaru wyżowego na warunki pogodowe w Polsce utrzyma się w kolejnych dniach. W tym czasie pojawi się okres stabilnej aury ze sporą ilością słońca, ale także brakiem większych opadów. Na powyższej prognozie prawdopodobieństwa zjawisk widać na wiązkach wyraźny okres stabilizacji i wpływu wyżu, co najmniej między 8-13 maja. W tym okresie opadów w Polsce na ogół nie będzie lub wystąpią tylko lokalnie.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 12 maja 2023

Wyż Tina, brak ulew i burz, prognoza sumy opadów w Polsce do 12 maja 2023

Początkowo w chłodniejszym powietrzu i przy nocnych rozpogodzeniach będą jeszcze miejscami możliwe przymrozki, zwłaszcza miejscami we wschodniej i północno wschodniej Polsce, głównie przy gruncie, szczególnie w nocy na 8-9 maja. Później ich prawdopodobieństwo będzie coraz mniejsze i ograniczone do punktowego zasiegu. W czasie dziennej operacji słonecznej powietrze będzie się znacznie ogrzewać i wrócimy do przyjemnych wiosennych temperatur. Miejscami ponownie temperatura zacznie osiągać lub przekraczać 20 st. C.

Prognozowany ciepły podmuch wiosny w Polsce. Przewidywana temperatura, 10 maja 2023

Podmuch ciepłej i słonecznej wiosny w Polsce, prognoza temperatury 10 maja 2023

Temperatura na poziomie około 16-22 st. C. w trakcie nowego tygodnia pojawi się w wielu regionach kraju. Do tego nie zabraknie chwil ze słońcem. Poczujemy piękno wiosennej wegetacji.

Wstępnie prognozowane temperatury w Polsce, 11 maja 2023

Ciepła wiosna w Polsce, temperatury coraz wyższe, 11 maja 2023

W trakcie dalszej części maja pojawi się nawet szansa na pierwszy gorący dzień w Polsce o którym mówimy, gdy temperatura w cieniu osiaga lub przekracza co najmniej 25 st. C. O tym więcej dowiecie się w naszej prognozie długoterminowej, którą przygotuje redaktor naczelny i główny synoptyk naszego portalu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Fatalne wieści Panie Złoty. W całej Europie coś tam sobie pada, popaduje, siąpi a mieszkańcy retencjonują co mogą…, ba, o dziwo nawet w centrum tego wyżu (Litwa, Łotwa, Estonia) są opady, ale w Polsce zero. Jak tu żyć?

07 maj 2023 - 12:56
Odpowiedz
Renia

W Polsce minionej doby miejscami spadło ponad 20 mm wody, więc nie jest źle. Gleba jest bardzo wilgotna i obecnie nie ma problemów z niedoborem wilgoci. W tej chwili problemem są zbyt niskie temperatury i jeszcze przymrozki. Nadal trzeba chwilami dogrzewać domy.

07 maj 2023 - 13:27
Odpowiedz