| |
Zagrożenie!
Termiczne burze rozwiną się w Polsce. Będzie ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwa superkomórka

Termiczne burze rozwiną się w Polsce. Będzie ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwa superkomórka

Do Polski ze wschodu i południowego wschodu przez Ukrainę zaczyna napływać coraz szerszym strumieniem ciepłe i wilgotne powietrze, które zacznie szybko wykazywać duży potencjał chwiejności. W godzinach popołudniowych miejscami dojdzie do rozwoju rozproszonej konwekcji. Pojawiają się termiczne burze, lokalnie z niewykluczoną superkomórką. W rejonie burz spadnie ulewny deszcz, niewielki grad oraz nasili się wiatr. Główne ryzyko burz obejmuje miejscami dzielnice południowo wschodnie.

Termiczne burze rozwiną się nad Polską, głównie w godzinach popołudniowych

Termiczne burze przejdą przez Polskę, będzie ulewny deszcz, grad i silny wiatr, prognoza burz 20-21 maja 2023

Nasz kraj dostaje się pod wpływ wyżu Ulla znad środkowego Bałtyku, ale nad krajem zalega jeszcze ustępujące zachmurzenie frontowe, jakie w tym tygodniu przyniosło ulewy szczególnie we wschodniej i południowej Polsce. Od wschodu w głąb kraju na zachód postępują przejaśnienia i rozpogodzenia. Dzięki temu temperatura wzrośnie i ponownie na sporym obszarze kraju zanotujemy co najmniej 20 st. C. lub więcej. 

Ustępujące zachmurzenie i zasięg rozpogodzeń postępujących od wschodu w głąb Polski o godzinie 09:05, 20 maja 2023. Dane: Eumetsat

Burze termiczne i superkomórka możliwe w Polsce, gdzie zagrzmi i spadnie grad, prognoza do 21 maja 2023

W kolejnych godzinach zalegające zachmurzenie nad Polską będzie się dezintegrować i rozpraszać z zachmurzenia piętra niskiego w formę chmur stratocumulus i cumulus. Uwagę zwracają szczególnie godziny popołudniowe, gdy dojdzie do na południu i południowym wschodzie do wzrostu chwiejności powietrza i ruszy rozproszona konwekcja rozprzestrzeniająca się w głąb kraju na zachód po dzielnice środkowe. 

Prognozowany zasięg konwekcji o godzinie 14:00, 20 maja 2023

Burze termiczne przejdą przed Polskę spadnie grad i ulewny deszcz 20-21 maja 2023

Na ogół powstaną izolowane chmury burzowe cumulonimbus. W ich rejonie lokalnie będzie padać ulewny deszcz z sumami opadów do około 10-35 mm. Niewykluczone są również drobne opady gradu i silne porywy wiatru do około 50-80 km/h. Wieczorem i nocą potencjalne burze będą zanikać.

Prognoza burz dla Polski 20/21 maja 2023

Prognoza burz dla Polski 20-21 maja 2023

Sytuację pogodową zalecamy śledzić na radarach opadów i danych z detektorów burzowych szczególnie od południa i w godzinach popołudniowych po wczesny wieczór. Stosowną prognozę burz przygotowali również meteorolodzy IMGW. Prognozy prawdopodobieństwa burzowego czasami nieznacznie się różnią według zastosowanego modelu do opracowania i ogólnej interpretacji warunków atmosferycznych.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 20 maja 2023

Potencjalne burze będą się przesuwać ze wschodu na zachód i północny zachód. W kolejnych dniach co jakiś czas miejscami również będzie istniało ryzyko burz w Polsce, dlatego zachęcamy do sprawdzania najnowszych prognoz na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!