| |
Zagrożenie!

Huragan Irma potwierdził teorie o dźwiękach „trąb apokaliptycznych”?

W sieci nie brakuje teorii spiskowych, jak choćby chemtrails (chemiczne smugi), którą możemy bez problemu obalić. Kolejnym zjawiskiem wywołującym od lat niepokój i spekulacje jest „strange sound” – dziwny dźwięk, często przypisywany „trąbom apokaliptycznym”, odnoszącym się bezpośrednio do treści Apokalipsy według św. Jana.

Tajemnicze metaliczne dźwięki co jakiś czas są notowane w różnych miejscach na świecie. Ostatnio miały miejsce m.in. na Węgrzech w Budapeszcie, gdzie 23 sierpnia br. wzbudziły zaciekawienie.

Jest wiele teorii wyjaśniających powstawanie takiego dźwięku, ale z punktu widzenia meteorologii wydaje nam się że chodzi po prostu o wiatr.

Tajemnicze dźwięki

Huragan Irma w pobliżu Portoryko (Wyspa Dziewicza). Posłuchajcie, szczególnie od 6 sekundy

Przemieszczająca się masa powietrza trafia na przeszkody naturalne lub urbanistyczne i wywołuje w odpowiednich warunkach odbicie, pochłanianie, a także odpowiednią częstotliwość modulacji dźwięku do stopnia słyszalności przez człowieka. Całość odbieramy, jako fale dźwiękową (przypominającą wycie trąb) rozchodzącą się ze zmiennym natężeniem w rożnych kierunkach. Pamiętajmy, że fala dźwiękowa rozchodzi się na znaczną odległość. Wyższa temperatura potęguje zjawisko, gdyż szybkość dźwięku rośnie wraz z temperaturą.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sylwia Szerlag

Przerażający dźwięk 😨

08 wrzesień 2017 - 09:32
Odpowiedz
Karol Stypółkowski

Nie sadze, ze to wiatr...zbyt metaliczny dzwiek...

08 wrzesień 2017 - 20:58
Odpowiedz
Tomek

Miałem okazję słyszeć te dźwięki dwa razy w życiu. Pierwszy raz około 10 lat temu gdy był potężny huragan a ostatni raz w zeszłym tygodniu wraz z rodziną gdy nadchodziła wielka burza z gradem w okolicach Niepołomic. Myślę że to zdecydowanie ma związek z wiatrem lub przemieszczaniem się mas powietrza. Zastanawiające są tylko filmiki na YT kręcone podczas pięknej pogody i bez zauważalnego wiatru

10 lipiec 2020 - 13:46
Odpowiedz