| |
Zagrożenie!
Temperatury załamią Polaków. Noce i poranki przyniosą mróz w wielu regionach. Anomalia będzie ujemna

Temperatury załamią Polaków. Noce i poranki przyniosą mróz w wielu regionach. Anomalia będzie ujemna

Do Polski z północy szerokim strumieniem w ciągu minionej doby zaczęło napływać zimne powietrze arktyczne, które bardzo obniżyło zarówno temperatury minimalne i maksymalne. Początek nowego tygodnia miejscami w nocy zacznie przynosić mróz, szczególnie w rejonach przejaśnień, a także w lokalnych zastoiskach chłodu w dolinach. Ujemne temperatury będziemy notować nie tylko przy gruncie, ale także miejscami na wysokości 2m. Nowy dzień miejscami trzeba będzie zaczynać od skrobania szyb w samochodach i ruszy sezon grzewczy.

Silne ochłodzenie wtargnie do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 18 października 2023

Niskie temperatury ochłodzenie poranki i noce przyniosą mróz w Polsce 16-19 października 2023

Z prognoz trajektorii wstecznej powietrza jednoznacznie wynika, że zaczęło do Polski napływać powietrze wprost z Arktyki. To chłodne powietrze będzie się wdzierać w głąb Europy przez rejon Wysp Brytyjskich, Morza Północnego i Polskę aż przejściowo dotrze w rejon basenu Morza Śródziemnego. Zimno szczególnie zapowiadają się noce i poranki.

Prognozowany mróz w Polsce, 18 października 2023

Zimne noce i poranki w Polsce, mróz w wielu regionach, prognoza temperatury 18 października 2023

Spadki temperatur będą uzależnione od wielkości zachmurzenia, ukształtowania terenu i prędkości wiatru. Najzimniej będzie w rejonie nocnych przejaśnień w zagłębieniach terenu oraz w lokalnych zastoiskach chłodu. Zimna zapowiada się szczególnie noc na 18 października, gdy ujemne temperatury zanotujemy, zwłaszcza na południu kraju, od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska po Podkarpacie. Już teraz warto zaplanować wcześniejszą pobudkę, bo miejscami przed wyjechaniem do pracy trzeba będzie skrobać szyby w samochodach.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 października 2023

Mróz przyniosą noce i poranki w Polsce, prognoza temperatury 19 października 2023

To będą pierwsze dni z powszechnymi ujemnymi temperaturami w wielu regionach Polski, możliwymi nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m. Najniższe temperatury będą notowane przy gruncie, miejscami w sprzyjających warunkach nawet do około -10/-5 st. C.

Wstępnie prognozowane ujemne temperatury w Polsce około 22 października 2023

Kiedy i gdzie mróz w Polsce, prognoza temperatury 20 października 2023

Dokładne prognozy temperatur na noce i poranki będziemy przedstawiać w bieżących wyliczeniach numerycznych, gdyż będą ostatecznie zależne od kilku kluczowych czynników. Mimo to, ujemne temperatury w wielu regionach w nowych tygodniu z pewnością zanotujemy. Dotychczasowa dodatnia anomalia temperatury przejściowo przejdzie na wartości ujemne. Miejscami w danych dniach będzie o około 1-3 st. C. chłodniej od normy wieloletniej.

Możliwy kontrast temperatury w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km

Zimne noce i poranki, śnieg i ujemne temperatury w Polsce prognoza temperatury do 21 października 2023

Do ciekawej sytuacji może dojść pod koniec nowego tygodnia, gdy w rejonie Polski zderzy się cieplejsze powietrze z południa i chłodniejsze z północy. Na kontraście temperatur w rejonie frontu i niżu mogą wystąpić miejscami śnieżyce. Ich zasięg będzie uzależniony od dokładnego położenia granicy wpływów mas powietrza.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!