| |
Zagrożenie!
Temperatury załamią Polaków. Dwucyfrowy mróz wtargnie z północy. Ochłodzenie będzie silne

Temperatury załamią Polaków. Dwucyfrowy mróz wtargnie z północy. Ochłodzenie będzie silne

Jesteśmy właśnie świadkami pierwszego powiewu zimy na nizinach w wielu regionach Polski. Minionej doby szczególnie na wschodzie, północy i południu spadł śnieg i zabieliły się krajobrazy, a nawet powstała pokrywa śnieżna, ale w prognozach widnieje również silniejsze ochłodzenie. Za kilka dni temperatura miejscami spadnie poniżej -10 st. C. Mało tego, chwilowo w kilku regionach chwyci pierwszy całodobowy mróz. Będzie to efekt adwekcji zimnego powietrza arktycznego z północy.

Silne ochłodzenie sprowadzi pierwszy mróz utrzymujący się przez całą dobę. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 22 listopada 2023

Temperatury załamią Polaków, wkroczy całodobowy mróz, silne ochłodzenie w listopadzie 2023

Druga połowa listopada miała przynieść ochłodzenie z pierwszymi akcentami zimowymi i faktycznie tak jest. W kolejnych dniach czekają nas wahania temperatur i co jakiś czas opady mieszane, w tym pochodzenia zimowego, ale na uwagę zasługuje również chłodna masa powietrza, która co pewien okres będzie zaciągana do kraju po przejściu stref frontowych z niżami.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 19 listopada 2023

Silny mróz w prognozach, temperatury załamią Polaków, prognoza temperatury 19 listopada 2023

Już najbliższej nocy ujemne temperatury obejmą szczególnie dzielnice północne oraz co najmniej wschodnią połowę Polski. Największy mróz zanotujemy na południu Małopolski w rejonie Podhala oraz na Warmii, miejscami do około -9/-4 st. C., lokalnie w kotlinach górskich większy.

Prognozowany mróz w Polsce, 22 listopada 2023

Pierwszy całodobowy mróz w Polsce, prognoza temperatury 22 listopada 2023

Znacznie większego ochłodzenia w Polsce spodziewamy się w przyszłym tygodniu po przejściu kolejnego ośrodka niżowego ściągającego w głąb kraju zimne powietrze. W czasie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń szczególnie nad ranem temperatura miejscami ma spaść nawet poniżej -10 st. C. Będzie to najzimniejsza noc w kraju od kilku miesięcy. Zasięg potencjalnego mrozu, jak również ostatecznych wartości minimalnych jeszcze się waha w prognozach, bo będzie zależny od wielkości zachmurzenia i dokładnego położenia osiadania głównego strumienia zimnego powietrza nad krajem.

Silny mróz w prognozach w Polsce. Przewidywana temperatura według modelu GEM, 22 listopada 2023

Silny mróz dotrze do Polski, temperatury spadną poniżej -10 st. C., prognoza temperatury 22 listopada 2023

Silne ochłodzenie w Polsce ma się pojawić około środy 22 listopada (+/-1 dzień). Będzie na tyle silne, że między około 21-23 listopada może się miejscami szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju utrzymywać pierwszy w tym sezonie całodobowy mróz. Warto zwrócić uwagę na potencjał zimnego powietrza, które podejdzie w rejon naszego kraju. Jeszcze większy mróz będzie notowany na północny wschód od naszych granic.

Prognozowany silny mróz w rejonie Polski na obszarze północnej i północno wschodniej Europy, 22 listopada 2023

Całodowoby mróz w prognozach, temperatury załamią Polaków w listopadzie 2023

Tegoroczna jesień do tej pory w Polsce była dla nas bardzo łaskawa pod względem temperatur, dlatego jej przejściowe ochłodzenie pod sam koniec może zaskoczyć wiele osób do tego stopnia, że nie dadzą wiary w tak nagłą zmianę. Okresy chłodniejsze z cieplejszymi, w czasie częstych wymian mas powietrza będą jednak charakterystyczne dla warunków pogodowych w naszym kraju do końca listopada.

Prognozowana średnia temperatura w Polsce dzień po dniu do 26 listopada 2023

Mróz i silne ochłodzenie wtargnie do Polski, prognoza temperatury do końca listopada 2023

Odczucie termiczne dobrze obrazuje prognoza średniej dobowej temperatury w Polsce. Obecnie wkroczyliśmy w okres charakterystyczny dla przedzimia, czyli temperatury utrzymującej się na poziomie 0-5 st. C.. Przed nami również dni z pierwszym powiewem termicznej zimy, która zaczyna się od średniej dobowej temperatury poniżej 0 st. C. W najnowszej prognozie długoterminowej podamy więcej szczegółów przewidywanego trendu pogodowego sięgającego już początku grudnia. Zapraszamy, jak co tydzień w niedzielę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!