| |
Zagrożenie!
Temperatury w Polsce wreszcie wzrosną. Poczujemy złotą jesień. Wiemy, kiedy będzie ciepło

Temperatury w Polsce wreszcie wzrosną. Poczujemy złotą jesień. Wiemy, kiedy będzie ciepło

Kończący się wrzesień w Polsce zupełnie nas rozczarował pod względem temperatury, bo ostatecznie w skali kraju miesiąc ten zostanie sklasyfikowany jako chłodny, z temperaturą o około 1,4 st. C. poniżej najnowszej normy klimatycznej. Pytacie, kiedy w Polsce temperatury wzrosną i będzie babie lato lub przynajmniej powiew ciepłej złotej jesieni. Wstępnie pojawia się szansa na wzrost temperatury w naszym kraju, miejscami powyżej 20 st. C., ale musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Sprawdźmy, kiedy zrobi się ciepło i czy to jesienne ocieplenie dłużej potrwa.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do Polski z południowo zachodniej Europy. Przewidywana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 6 października 2022

Temperatury w Polsce wzrosną, będzie powyżej 20 stopni, kiedy babie lato, prognoza 6 października 2022

W najbliższych dniach nadal nie możemy liczyć na zdecydowaną zmianę pogody w Polsce. Początek października również zapowiada się z umiarkowanymi temperaturami w dzień, a w nocy miejscami ze spadkami temperatur do kilku st. C. Ponadto miejscami będą możliwe również przejściowo opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Szansa na wzrost temperatury powinna się pojawić między około 5-9 października (+/- 1 dzień). Wówczas do Polski, najpierw na zachód kraju, a później w głąb powinna napłynąć znacznie cieplejsza masa powietrza. Mało tego, w rejon południowej Polski miałby podejść ośrodek wyżowy, a przez to wzrost temperatury pokryłby się również z bardziej pogodnym niebem. Mielibyśmy zatem również okres słonecznej pogody.

Wstępnie prognozowane rozmieszczenie ośrodków barycznych nad Europą. Polskę ma sięgnąć wyż z południa. 7 października 2022

Kiedy w Polsce będzie cieplej, czy pojawi się babie lato, prognoza temperatury i ciśnienia 7 października 2022

Taki rozkład ośrodków barycznych z przesuniętymi niżami na północ i wyżem na południu sprzyja adwekcji cieplejszego powietrza z południowego zachodu. Jeśli do tego dojdą przejaśnienia i rozpogodzenia, to faktycznie temperatura miejscami ma szansę wzrosnąć powyżej 20 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 5 października 2022

Kiedy będzie cieplej w Polsce, pogoda na październik, prognozowana temperatura 5 października 2022

Miejmy więc nadzieję, że trend tej prognozy się sprawdzi i jeszcze w Polsce przed nastaniem już trwałej chłodniejszej jesieni i zimy poczujemy jeszcze powiew ciepła, co najmniej na poziomie 18-23 st. C. na znacznym obszarze kraju.

Aktualnie prognozowane temperatury w Polsce, 6 października 2022

Ocieplenie dotrze do Polski, temperatury wzrosną powyżej 20 stopni, prognoza temperatury 6 października 2022

Szczególnie ciepło według aktualnych wyliczeń numerycznych zapowiada się czwartek 6 października (+/- 1 dzień), zwłaszcza w zachodniej Polsce. Pamiętajmy, że są to nadal wstępne wyliczenia i mogą ulec korektom, ale wskazują na trend możliwego przejściowego i oczekiwanego ocieplenia.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 7 października 2022

Temperatura w Polsce wzrośnie, poczujemy ocieplenie, prognoza temperatury 7 października 2022

Trend ocieplenia jest oczywiście wyrażony w średniej wszystkich wiązek prognostycznych. Poniżej przykładowe dane z prognozą temperatury i opadów dla Łodzi. Zwróćcie szczególnie uwagę na termin między około 5-9 października.

Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwo opadów w Łodzi, od 30 września, do 16 października 2022

Czy będzie cieplej w Polsce, jaki październik 2022, prognoza temperatury dla Łodzi

Nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać przejściowego ocieplenia i sprawdzenia prognoz temperatury dla okresu między 5-9 października. Prognoza jest jednak nadal wstępna i będziemy ją potwierdzać lub nanosić korekty w kolejnych aktualizacjach. Wcześniej w dalszym ciągu będzie czasami padać deszcz w różnych regionach kraju, zdarzą się również miejscami dni z silniejszym wiatrem i umiarkowaną temperaturą.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!