| |
Zagrożenie!
Temperatury w Polsce rozczarują. Zaczniemy we wrześniu palić w piecach. Zimne powietrze sięgnie Afryki

Temperatury w Polsce rozczarują. Zaczniemy we wrześniu palić w piecach. Zimne powietrze sięgnie Afryki

Powoli zbliżamy się do końca pierwszej połowy miesiąca i wygląda na to, że wrzesień rozczaruje nas pod względem temperatury. Do tej pory dni gorących było tak mało, że możemy je policzyć na palcach jednej ręki, a w dalszej części września, zwłaszcza na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca czeka nas kolejne większe ochłodzenie. Mimo, że prognozy sezonowe wskazywały tegoroczny wrzesień, jako miesiąc z dodatnią anomalią temperatury, to może być problem aby ta prognoza się sprawdziła. Aktualnie wrzesień w Polsce jest o około 0,9 st. C. poniżej normy klimatycznej. Prognozy długoterminowe do 21 września zapowiadają utrzymanie tej anomalii. Jeśli najnowsze prognozy temperatury się sprawdzą, to będziemy zmuszeni do włączenia ogrzewania w drugiej połowie miesiąca, zwłaszcza w domach słabiej ocieplonych.

Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza i jego temperatura anomalii na wysokości 1,5 km nad Europą aż po północną Afrykę, 21 września 2022

Temperatury we wrześniu 2022 w Polsce rozczarują. Zaczniemy palić w piecach, zimne powietrze sięgnie Afryki

Prognozy temperatury od dłuższego czasu podtrzymują, że około 18-22 września możliwe będzie większe ochłodzenie w Polsce, gdy z północy spłynie zimniejsze powietrze, które zaciągnie niż skandynawsko-rosyjski, a następnie podtrzyma wyż z rejonu Wysp Brytyjskich.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie sprzyjający adwekcji chłodnego powietrza do środkowych i południowych regionów kontynentu, 21 września 2022

Duże ochłodzenie w prognozach, kiedy zaczniemy palić w piecach, wrzesień 2022

Przewidywane ochłodzenie doskonale widać na prognozach napływu powietrza na wysokości 1,5 km. Aktualnie mamy wyjątkową zgodność wiązek prognostycznych dla tego parametru w prognozach długoterminowych. Poniżej przykład takiej prognozy dla Krakowa.

Prognozowane ochłodzenie i adwekcja powietrza na wysokości 1,5 km. Uwagę zwraca okres między około 18-22 września

Ochłodzenie i przymrozki w prognozach, zaczniemy palić w piecach, temperatura w Polsce i Krakowie, wrzesień 2022

Średnia temperatura dobowa ma być znacznie poniżej anomalii klimatycznej. Jest ona wyrażona na wykresie czerwoną linią. Temperatury nocami w wielu regionach Polski będą spadać do kilku st. C., a w sprzyjających warunkach, czyli wystąpieniu większych przejaśnień i rozpogodzeń, będą możliwe również miejscami przymrozki. Przed nimi może nas jedynie wtedy ochronić zachmurzenie, dlatego przed nastaniem nocy warto sprawdzać najnowsze prognozy.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 18 września 2022

Ochłodzenie i przymrozki wrócą do Polski, zimne powietrze sięgnie Afryki, mapa temperatury 18 września 2022

Niskie temperatury w nocy, ale także w dzień pozostawią wiele do życzenia bo będziemy notować w zależności od regionów, do przeważnie 9-16 st. C. Szału więc nie będzie i ostatecznie średnia dobowa temperatura utrzyma się poniżej normy.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 19 września 2022

Ochłodzenie i przymrozki w Polsce, zaczniemy palić w piecach, prognoza temperatury, 19 września 2022

Pod znakiem zapytania pozostaje dokładny okres tego ochłodzenia. Wydaje się dość pewne, że chłodne powietrze napłynie do Polski szczególnie od około 18-19 września i utrzyma się co najmniej do 22 września, ale może to być również nieco dłuższy okres.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 21 września 2022

Kiedy zaczniemy palić w piecach, chłodny wrzesień 2022 w Polsce, mapa temperatury 21 września 2022

Średnia dobowa temperatura w tym czasie miejscami w Polsce może osiągać 7-12 st. C., czyli będziemy mieć termiczną zaawansowaną jesień. Pamiętajmy, że termiczne pory roku w przeciwieństwie do tych kalendarzowych i meteorologicznych mogą się zmieniać z dnia na dzień bo są dokładnie uzależnione od aktualnej średniej temperatury dobowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Rozczarowany

Ujemna anomalia temperatury?! W dobie Globalnego Ocieplenia, kiedy to podobno klimat w Polsce ociepla się dwa razy szybciej niż na świecie? Nie może być. Aha, przecież od czasu do czasu może się zdarzyć chłodniejszy okres. Szkoda tylko, że zdarza się on już któryś rok z rzędu. Czy warto mieć nadzieję, że tym razem zima nie będzie trwać, aż do czerwca?

12 wrzesień 2022 - 15:23
Odpowiedz
Marcin

Co roku włączam ogrzewanie od połowy września do połowy maja. Taki mamy klimat.

14 wrzesień 2022 - 06:31
Odpowiedz