| |
Zagrożenie!
Temperatury w Polsce przypominają lato. Układ Omega antycyklonu miesza w pogodzie. Wiemy, kiedy wróci ochłodzenie

Temperatury w Polsce przypominają lato. Układ Omega antycyklonu miesza w pogodzie. Wiemy, kiedy wróci ochłodzenie

Przełom października i listopada w Polsce przynosi zadziwiające temperatury. Miejscami notujemy ponad 20-24 st. C. Możemy więc powiedzieć, że mamy lato w środku jesieni. Taką sytuację atmosferyczną zapewnia nam antycyklon, który w formie układu Omega współdziałając z ośrodkami niżowymi znad Atlantyku sprowadza do naszego kraju bardzo ciepłe masy powietrza z południowego zachodu, w tym z Hiszpanii, a nawet północno zachodniej Afryki. Powietrze to od południa w wyniku zjawisk fenowych dodatkowo osusza się i ociepla stąd na Dolnym Śląsku notowaliśmy nawet 24,5 st. C. w Jeleniej Górze. Sprawdźmy, do kiedy będzie ciepło i kiedy ochłodzenie wróci do Polski?

Doskonale widoczny na mapach środkowej troposfery antycyklon w formie układu Omega, 29 października 2022. Dane: ECMWF

Antycyklon z układem Omega miesza w pogodzie, wysokie temperatury na przełomie października i listopada 2022 w Polsce. Do kiedy będzie ciepło?

Tegoroczny październik dwukrotnie w czasie fali napływu ciepłego powietrza przyniósł najwyższą temperaturę na stacji IMGW w Jeleniej Górze. 25,2 st. C. notowaliśmy 17 października, a 28 października było 24,5 st. C. Do początku listopada nadal będzie ciepło szczególnie w południowej połowie kraju. 

Bardzo ciepły przełom października i listopada w środkowej Europie. Prognozowana anomalia temperatury do 2 listopada 2022

Antycyklon z układem Omega zapewnia w Polsce wysokie temperatury pod koniec października 2022, do kiedy będzie ciepło?

Jak widać na powyższej mapie, średnia temperatura dobowa w najbliższych 5 dniach będzie w Polsce o około 6-9 st. C. wyższa niż wskazuje na to norma klimatyczna dla tej pory roku. Taką sytuację pogodową zawdzięczamy zaburzeniu wpływu cyrkulacji strefowej w środkowej i południowej Europie. Jest ona zahamowana przez blokadę tak zwanego układu Omega doskonale widocznego w polu geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. Nazwa tego układu pochodzi od greckiej litery Ω, gdyż rozdzielający wyż wciskający się między niże znad Atlantyku, Rosji i południowych Bałkanów przypomina na mapach właśnie tę literę.

Prognozowana adwekcja i temperatura powietrza na wysokości 1,5 km w Polsce na przykładzie Łodzi do 14 listopada 2022

Ciepły przełom października i listopada 2022 w Polsce, do kiedy będzie ciepło?

Układ Omega sięga aktualnie od północno zachodniej Afryki przez Włochy, Polskę po południowe krańce Skandynawii. Po jego zachodniej krawędzi z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze wprost z Hiszpanii, północno zachodniej Afryki i Morza Śródziemnego. Z tego powodu nad Polską notujemy w atmosferze również pył saharyjski. Jak widać na prognozach z wykresami adwekcji powietrza, to ciepłe powietrze w Polsce pozostanie z nami do wtorku 01.11, ostatecznie środy 02.11. Później czeka nas ochłodzenie, ale nie będzie ono od razu drastyczne.

Prognozowana temperatura w Polsce, 2 listopada 2022

Do kiedy ciepło w Polsce, czy wróci ochłodzenie, prognoza temperatury 2 listopada 2022

Jeszcze 1 listopada temperatura szczególnie na południu Polski może miejscami osiągać lub przekraczać 20 st. C., a już w środę 02.11 temperatura spadnie, bo już nigdzie nie zobaczymy 20 st. C.

Do kiedy ciepło w Polsce? Prognoza temperatury, 3 listopada 2022

Czujemy lato w Polsce, kiedy temperatury spadną, prognoza 3 listopada 2022

Ochłodzenie na szczęście nie będzie od razu drastyczne i silne. Mimo, że zamiast 20 st. C., będziemy notować w Polsce około 11-15 st. C., to temperatura nadal będzie się utrzymywać powyżej normy dla tej pory roku. Więcej o przewidywanych temperaturach na kolejne dni listopada dowiecie się w naszej najnowszej prognozie długoterminowej, którą opublikujemy jak zawsze w niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Prognozuję, że układ omega potrwa jeszcze do 14-15 listopada, a w tych dniach słupki przekroczą 20 st. Szaleństwo.

30 październik 2022 - 10:32
Odpowiedz