| |
Zagrożenie!
Temperatury będą zadziwiać. Najpierw silne ocieplenie później chwyci mróz. Spadnie również śnieg

Temperatury będą zadziwiać. Najpierw silne ocieplenie później chwyci mróz. Spadnie również śnieg

Do Polski wkracza epizod z kolejnym silnym ociepleniem. Temperatury będą wiosenne w wielu regionach, ale po kilku dniach w nocy chwyci mróz, a miejscami spadnie również śnieg. Warunki pogodowe nadal będą się zmieniać, aczkolwiek utrzymają się łagodne warunki atmosferyczne, jak na drugą połowę lutego. Sprawdźmy, kiedy będzie wyjątkowo ciepło, kiedy chwyci mróz i gdzie spadnie najbliższy śnieg.

Temperatury zaskoczą w Polsce. Najpierw silne ocieplenie, 16 lutego 2024

Temperatury zaskoczą w Polsce, najpierw silne ocieplenie później mróz i śnieg luty 2024

Ciepłe powietrze obejmuje już zachodnie, centralne i miejscami południowe dzielnice Polski, gdzie notujemy 10-14 st. C. Najcieplej obecnie jest lokalnie na Dolnym Śląsku. Apogeum tego ocieplenia spodziewamy się w piątek. W tym dniu na przeważającym obszarze kraju zanotujemy 10-14 st. C., a miejscami na zachodzie i południu około 15-17 st. C. również jest realne. Wśród najcieplejszych regionów będzie szczególnie Dolny Śląsk w rejonie Jeleniej Góry.

Prognozowany mróz w Polsce, 18 lutego 2024

Mróz po ociepleniu wróci do Polski, 18 lutego 2024

Między 17-18 lutego przez Polskę z zachodu na wschód i południowy wschód przejdzie aktywny chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, ale jeszcze przed frontem będzie dość ciepło. Za frontem napłynie chłodna masa powietrza i już w nocy na 18 lutego, zwłaszcza miejscami na zachodzie, północy i na Mazowszu oraz w rejonie Sudetów i Tatr pojawi się niewielki kilkustopniowy mróz. Chłodniej w całym kraju będzie również w ciągu dnia, bo już nigdzie temperatury nie przekroczą 10 st. C.

Prognozowany zasięg chłodnego powietrza w rejonie Polski i północnej Europy na wysokości 1,5 km, 19 lutego 2024

Mróz po ociepleniu w Polsce, spadnie również śnieg, prognoza 19 lutego 2024

Następnie między 18-19 lutego Polska znajdzie się w zasięgu antycyklonu zbudowanego z chłodnego powietrza, które zahaczy o nasz kraj. Ponownie w nocy na 19 lutego spodziewamy się wystąpienia mrozu, ale tym razem głównie miejscami we wschodniej połowie kraju. Spadki temperatur nie będą duże, bo do około -8/-1 st. C. i to także przy uwzględnieniu temperatur przy gruncie. Jedynie lokalnie w zastoiskach chłodu pod warunkiem rozpogodzeń może być zimniej.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 19 lutego 2024

Temperatury zaskoczą, najpierw ocieplenie później mróz w Polsce, luty 2024

Kolejnej doby na 20 lutego przez Polskę ma przechodzić z zachodu front atmosferyczny niosący opady deszczu, które miejscami na północy i północnym wschodzie przy zetknięciu z chłodnym powietrzem okresowo przejdą w śnieg. Krajobrazy mogą się wtedy zabielić, zwłaszcza między Mazurami i Podlasiem.

Prognoza opadów śniegu w Polsce w nocy na 20 lutego 2024

Ocieplenie i mróz a później śnieg w Polsce, prognoza opadów 20 lutego 2024

Będzie to jedynie zimowy epizod i to jeszcze ograniczony pod względem zasięgu w Polsce. Nadal powrót prawdziwej zimy nie jest widoczny w prognozach, tym bardziej, że w okolicach 22-24 lutego spodziewamy się kolejnego większego ocieplenia. Jedynie noce miejscami przyniosą czasami niewielki mróz. Tegoroczny luty nadal będzie się zapisał, jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów. Anomalia temperatury do 24 lutego liczona w skali całego kraju od początku miesiąca ma być około 5,6 st. C. powyżej normy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!